0850 808 26 24

Konut sigortası doğal afet sonucunda evinizde oluşabilecek zararları poliçeniz kapsamında karşılıyor.

Konut Sigortası ile yangın, sel baskını, yer kayması, makine bozulması, hırsızlık, cam ve ayna kırılması gibi geniş teminatlardan yararlanabilir, konutunuzda bulunan eşyaları güvence altına alabilirsiniz. 

Konut Sigortası poliçenizde bulunan teminat limitleri kapsamında  çalınan veya zarar gören eşyalarınız için zararınız karşılanır.

Konut sigortası kişinin tercihine göre yaptırılabilir, herhangi bir yasal zorunluluğu yoktur. Ancak evinizin ve ailenizin güvenliği için Konut Sigortası yaptırmak önemlidir. 

Maalesef, Konut sigortası apartmandaki ortak kullanım alanlarını kapsamaz. Apartman ortak kullanım alanları için ayrı bir poliçe yaptırmak gerekir.

Ev sahibi ve kiracılar konut sigortası yaptırabilir.

  • Zorunlu deprem sigortası (DASK), yaptırılması zorunlu bir sigortadır. Konut sigortası kişilerin kendi isteklerine göre yaptırdıkları sigortadır.
  • DASK, depremden kaynaklı bina hasarlarını öderken; Konut sigortası, deprem, sel, su baskını, yangın kapsama eklenmiş zarar görebilecek eşyalar için de hasar ödemesi yapar.
  • DASK sigortasının belirli bir limiti vardır. Bu limit 2021 yılı için 268.000 TL.
  • Konut sigortasında limit kişinin belirttiği metrekare ile belirlenip ek teminatlar ise yine kişinin belirttiği birimler üzerinden belirlenir.
  • DASK poliçeleri primleri belirli taban fiyattan belirlenmektedir. Konut sigortaları ise kişilerin isteklerine göre değişkenlik göstermektedir.

Konut sigortaları içerisinde deprem teminatı sigortalının tercihine göre eklenen bir teminattır. Eklenmesi halinde hasarın oluşması durumunda DASK poliçesinin üzerinde kalan hasar teminat tutarları ile sınırlı olarak konut poliçesi tarafından karşılanır.

Diğer birçok sigorta çeşidinde olduğu gibi konut sigortalarında da geçerlilik süresi 1 yıl olarak baz alınmaktadır. Süresi dolan sigorta poliçesi hasarsızlık indirimlerinin sağladığı avantajlar ile yenilenmektedir.

Konut kredisinde DASK (Zorunlu Deprem Sigortası) zorunlu olup, diğer sigortalardan olan bireysel yaşam sigortası ve konut sigortasının herhangi bir zorunluluğu bulunmuyor. Bu şekilde konut sigortası kullanan tüketiciler sözleşmenin iptalini isteyebiliyor. Konut sigortasının iptali için bir dilekçe ile Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na müracaat edilebilir.

Acente Bul
Magdeburger Sigorta