0850 808 26 24
2023 Otoban ve Otoyol Hız Sınırları

2023 otoban hız sınırları, araçların ve sürücülerin güvenliğini sağlamak için belirlenmektedir. Karayolları Trafik Kanunu’nda belirlenen hız sınırları ile trafikte oluşabilecek kazaların önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Yolculuk esnasında otoban ve otoyollardaki şeritlerde araç tiplerine göre hız sınırları değişmektedir. 2023 otoban ve otoyol hız sınırları hakkında bilmeniz gerekleri detaylı olarak yazımızın devamında anlatacağız.

Otobanda Hız Sınırı Kaç Km?

Otobanda hız sınırları araç trafiğine ve araç sayısına göre değişmektedir. Ülkemizdeki hız sınırları otoyol ve otobana göre farklılık gösterirken başlıca otoban hız sınırları şu şekildedir;

  • İstanbul İzmir Otoyolu hız sınırı – 140 km (+ %10 pay)
  • Ankara- Niğde otoyolu hız sınırı – 140 km (+ %10 pay)
  • Kuzey Marmara Otoyolu hız sınırı – 140 km (+ %10 pay)
  • Diğer otoban yolları hız sınırı – 120 Km
  • Türkiye’deki otoyolların hız sınırı – 120 km

Araç Çeşitlerine Göre Otoban Hız Limitleri Nelerdir?

2023 otoban hız sınırı, bölünmüş yollara, şehir içi, şehir dışı olmasına ve araç çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir. Yükü ağır veya yolcu taşıyan araçlar yukarıda belirttiğimiz hız sınırlarının altına gitmek zorundadır. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen araçların uyması gereken yasal hız sınırlarını yakından inceleyelim. 

Otomobiller İçin Hız Sınırı 
Otomobil için hız sınırı, yerleşim yeri içinde 50 km, şehirler arası çift yönlü karayollarında 90 km, bölünmüş yol hız sınırı 110 km, KGM tarafından işletilen otoyollarda 130 km, YİD otoyollarında 140 km’dir.

Minibüsler İçin Hız Sınırı 
Minibüsler için, şehir içi hız sınırı 50 km, şehirler arası çift yönlü karayollarında 80 km, bölünmüş yollarda 90 km, otoyollarda 100 km’dir.

Otobüsler İçin Hız Sınırı 
Otobüs (M2-M3) için, şehir içi hız sınırı 50 km, şehirler arası çift yönlü karayollarında 80 km, bölünmüş yol hız sınırı 90 km, otoyollarda 100 km’dir.

Kamyonet İçin Hız Sınırı 
Kamyonet (N1-N1G) için hız sınırı, yerleşim yeri için 50 km, şehirler arası çift yönlü karayollarında 80 km, bölünmüş yollarda 85 km, otoyollarda 95 km’dir

Panelvan İçin Hız Sınırı 
Panelvan için hız sınırı, yerleşim yeri için 50 km, şehirler arası çift yönlü karayollarında 80 km, bölünmüş yollarda 100 km, otoyollarda 110 km’dir.

Kamyon İçin Hız Sınırı     
Kamyon (N2-N3) için, şehir içi hız sınırı 50 km, şehirler arası çift yönlü karayollarında 80 km, bölünmüş yol hız sınırı 85 km, otoyollarda 90 km’dir.

Çekici İçin Hız Sınırı        
Çekici için hız sınırı, yerleşim yeri için 50 km, şehirler arası çift yönlü karayollarında 80 km, bölünmüş yollarda 85 km, otoyollarda 90 km’dir.

Motosiklet (L3) İçin Hız Sınırı 
Motosiklet (L3) için, şehir içi hız sınırı 50 km, şehirler arası çift yönlü karayollarında 80 km, bölünmüş yollarda 90 km, otoyollarda 100 km’dir.

Motosiklet (L4, L5, L7) İçin Hız Sınırı   
Motosiklet (L4, L5, L7) için hız sınırı, yerleşim yeri için 50 km, şehirler arası çift yönlü karayollarında 70 km, bölünmüş yollarda 80 km, otoyollarda 80 km’dir.    

Motorlu Bisiklet İçin Hız Sınırı
Motorlu bisiklet (L1, L2, L6) için hız sınırı, yerleşim yeri için 30 km, şehirler arası çift yönlü karayollarında 45 km, bölünmüş yol hız sınırı 45 km, otoyol girişi ise yasaktır.             

Motorsuz Bisiklet İçin Hız Sınırı 
Motorsuz bisiklet için şehir içi hız sınırı 30 km, şehirler arası çift yönlü karayollarında 45 km, bölünmüş yollarda 45 km, otoyol girişi ise yasaktır.

Tehlikeli Madde Taşıyan Araçlar İçin Hız Sınırı
Tehlikeli madde taşıyan araçlar için hız sınırı, belgelerde aksi bir hüküm yoksa yerleşim yeri için 30 km, şehirler arası çift yönlü karayollarında 50 km, bölünmüş yol hız sınırı 60 km, otoyollarda 70 km’dir.          

Özel Yük Taşıyan Araçlar İçin Hız Sınırı                                       
Özel yük taşıyan araçlar için şehir içi hız sınırı 30 km, şehirler arası çift yönlü karayollarında 50 km, bölünmüş yollarda 50 km, otoyollarda 60 km’dir.

Lastik Tekerlekli Traktörlerde Hız Sınırı    
Lastik tekerlekli traktörlerde hız sınırı, yerleşim yeri için 20 km, şehirler arası çift yönlü karayollarında 30 km, bölünmüş yollarda 40km, otoyol girişi yasaktır.           

Arızalı Bir Aracı Çeken Araçlarda Hız Sınırı              
Arızalı bir aracı çeken araçlarda hız sınırı, yerleşim yeri için 20 km, şehirler arası çift yönlü karayollarında 20 km, bölünmüş yollarda 30 km, otoyollarda 40 km’dir.   

İş Makineleri İçin Hız Sınırı
İş makineleri için hız sınırı, yerleşim yeri için 20 km, şehirler arası çift yönlü karayollarında 20 km, bölünmüş yol hız sınırı 20 km, otoyollarda ise yolun işletilmesinden sorumlu kuruluştan izin alınması gerekir.

Hız Sınırı Cezaları Nasıl Tespit Edilmekte ve Uygulanmaktadır?

Otoban ve otoyollarda hız sınırını aşan araçlar radar adı verilen sistemlerle tespit edilir. Araçlar hız sınırını aştığında radar tarafından belirlenir ve hız sınırı cezası uygulanır. Araç otoban ve otoyolda hız sınırını %10-30 arasında aşarsa 10 ceza puanı, %30’un üzerinde aşarsa 15 ceza puanı uygulanırken araç sahibine hız sınırı cezası verilir. Hız sınırını aşmak trafiği ve sürücüleri tehdit etmektedir ve bu yüzden sınırı aşmak doğru bir davranış değildir. Bir yıl içerisinde araç sahibi 5 kere hız sınırını aşarsa ehliyetine el konulur, sürücü psikoloji testine girerek ehliyetini geri alabilir. Ehliyetini geri alan sürücü aynı yıl içinde 5 kere daha hız sınırını ihlal ederse ehliyetine kalıcı olarak el konulur.

Hız Cezaları Nasıl ve Nereden Ödenir?

Otoban ve otoyol hız sınırı aşımı yapan sürücüler aldıkları cezaları PTT şubelerinden, anlaşmaları bankaların ödeme kanallarından ve vergi dairesinden ödeyebilir. Aracınız ceza aldıysa e-Devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz. İnteraktif Vergi Dairesi ve e-Devlet üzerinden de sürücüler hız sınır cezalarını ödeyebilir. 
Sürüş güvenliğiniz için 2023 otoban ve otoyol hız sınırları hakkında bilmeniz gerekenleri Magdeburger Sigorta olarak detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Trafik kuralları ve araç sigortaları hakkında bilmeniz gerekenleri Magdeburger Sigorta blog içeriklerinden öğrenebilirsiniz. 


BENZER YAZILAR

İkame Araç Nedir?

İkame Araç Nedir?

Kasko sigortası sürecinde ikame araç hizmeti, birçok insanın merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Peki, ikame araç nedir? Aracınız ile yaşadığınız herhangi bir kaza durumunda tarafsız bir eksper tarafından aracın trafiğe çıkmamasına karar verilirse; sigorta şirketi sigortalı kişiye bu süreçte mağdur olmaması için araç sağlar. Sigorta şirketinin sağladığı araca ise ikame araç denir. Sigortalı için temin edilen ikame aracın, sürücünün aracının özelliklerine en yakın olan araç modelleri arasından sağlanması oldukça önemlidir.

HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ülkemizde 2012 yılından bu yana kullanılmaktadır. Bu sistem ile boğazlardan ve otoyollardan geçiş için ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme pasif RFID teknolojisiyle yapılır. Otoyol ve köprü geçişlerini kolaylaştıran HGS, kurumların ve araç sahiplerinin de işlerini kolaylaştırır. Bunun yanı sıra bazen bazı nedenlerden dolayı HGS iptali gerekir. Peki, HGS iptali nasıl yapılır? Magdeburger olarak bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Kasko ile ilgili pek çok farklı soru sorulmaktadır. Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda sizler için Kasko Neleri Kapsar, Kazada Kusurlu Olsak Bile Kasko Karşılar Mı ve Tek Taraflı Kazalarda Kasko Ödeme Yapar Mı sorularına cevap vereceğiz.

Yol Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Yol Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Kasko ve trafik sigortalarına ek teminat olarak isteyebileceğiniz birçok yan haklarla birlikte alabileceğiniz yol yardım hizmetleri trafikte başınıza gelebilecek birçok konuda sizi mağdur olmaktan koruyacak en kapsamlı uygulamadır. Araçların ve sürücülerin güvenli yolculuk yapabilmeleri için bilinmesi gereken yol yardım hakkında detaylı bilgiye yazımızın devamında yer vereceğiz.

Doluya Karşı Alınacak Önlemler

Doluya Karşı Alınacak Önlemler

Doluların boyutları her ne olursa araçlara, evlere ve hatta insanlara zarar verir. Dolunun boyutuyla birlikte verdiği hasar artış gösterir. Dolunun olumsuz etkilerinden korunabilmek için doluya karşı alınacak önlemler bulunmaktadır. Yazımızın devamında sizler için doluya karşı alınabilecek önlemlerden 8 tanesinden bahsedeceğiz.

Acente Bul
Magdeburger Sigorta