0850 808 26 24
Doluya Karşı Alınacak Önlemler

Doluların büyüklükleri değişiklik gösterebilir. Örneğin; Ülkemizde genellikle küçük bilye boyutunda meydana gelmektedir. Ancak bazı ülkelerde bazı dönemlerde tenis topu büyüklüğünde dolu yağabilmektedir.

Doluların boyutları her ne olursa araçlara, evlere ve hatta insanlara zarar verir. Dolunun boyutuyla birlikte verdiği hasar artış gösterir. Dolunun olumsuz etkilerinden korunabilmek için doluya karşı alınacak önlemler bulunmaktadır. Yazımızın devamında sizler için doluya karşı alınabilecek önlemlerden 8 tanesinden bahsedeceğiz.

1.Hava Durumunu Dikkate Alın

Doluya karşı alınacak önlemlerin başında hava durumunu dikkate almak geliyor. Dolu yağışlarının sık gerçekleştiği bir bölgede yaşıyorsanız, hava durumunu takip etmelisiniz. Hava durumunda dolu yağışı olabileceği söyleniyorsa, aracınız ve kendiniz için gerekli önlemleri alabilirsiniz. Hava durumunu dikkate alarak, dolunun olumsuz etkilerinin önüne geçebilirsiniz.

2.Aracınızı Doludan Korumak İçin Kapalı Park Alanlarını Tercih Edin

Dolunun olumsuz etkilerinin başında araçlara ciddi maddi zararlar vermesi geliyor. Aracınızın zarar görmesini önleyebilmek için olası dolu yağışına karşı aracınızı kapalı park alanlarına park edebilirsiniz.

3.Kapalı Park Alanı Yoksa Araba Brandası Kullanın

Aracınızı park edebileceğiniz kapalı park alanı bulunmuyorsa, arabanızı açık alana park etseniz dahi araba brandası kullanabilirsiniz. Araba brandanız yoksa geçici olarak arabanızın üstünü battaniye gibi örtülerle kapatabilirsiniz. Ancak aracınızı daha iyi koruyabilmek için araba brandası almanız daha sağlıklı olacaktır.

4.Aracınızda Araba Brandası ya da Battaniye Bulundurun

Dolu esnasında yolda olabilirsiniz. Şiddetli dolu yağışlarına karşı arabanızda battaniye ya da branda bulundurmalısınız. Böylece ani olarak yağan dolu yağışlarından aracınızı koruyabilirsiniz.

5.Aracınızda Branda ya da Battaniye Bulunmuyorsa Paspasları Kullanın

Dolu esnasında hareket halindeyseniz ve aracınızı park edebileceğiniz kapalı bir alan bulunmuyorsa, branda ya da battaniye yoksa araçlarınızın paspaslarını kullanabilirsiniz. Dolunun göçük yaratabileceği alanları ve kırılmasını önlemek için araç camlarının üzerine araç paspaslarını koyabilirsiniz. Geçici bir çözüm olsa dahi işe yarayacaktır.

6.Aracınıza Kasko Yaptırın

Dolu yağışları sonucunda arabanızın zarar görebilme ihtimaline karşı kasko yaptırabilirsiniz. Çoğu kasko sigortasında dolu gibi doğal afetlere karşı teminatlar bulunur. Bu teminatlar seçilebilir olduğu gibi kullanıcının da tercih etmesi gerekebilir. Aracınıza kasko yaptırırken doluya karşı teminatın da dahil olduğundan emin olmalısınız.

7.Dolu Yağışı Esnasında Dışarı Çıkmayın

Aracınızda ya da evde nerede olduğunuz fark etmeksizin mecbur kalmadığınız sürece dışarı çıkmayın. Çünkü dolu yağışları araçlar kadar insanlara da zarar verebilir. Eğer dışarı çıkmak zorundaysanız, gerekli önlemleri almalısınız.

8.Park Ücreti Ödemekten Çekinmeyin

Gece dolu yağışı bekleniyorsa ya da hareket halindeyken dolu yağışı başlamışsa ve kapalı ücretli park alanı bulduysanız, park ücretinden çekinmeyin. Çünkü dolu yağışı esnasında aracınızın açık alanda kalması, park ücretinden çok daha fazla maliyete yol açacaktır.


BENZER YAZILAR

İkame Araç Nedir?

İkame Araç Nedir?

Kasko sigortası sürecinde ikame araç hizmeti, birçok insanın merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Peki, ikame araç nedir? Aracınız ile yaşadığınız herhangi bir kaza durumunda tarafsız bir eksper tarafından aracın trafiğe çıkmamasına karar verilirse; sigorta şirketi sigortalı kişiye bu süreçte mağdur olmaması için araç sağlar. Sigorta şirketinin sağladığı araca ise ikame araç denir. Sigortalı için temin edilen ikame aracın, sürücünün aracının özelliklerine en yakın olan araç modelleri arasından sağlanması oldukça önemlidir.

HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ülkemizde 2012 yılından bu yana kullanılmaktadır. Bu sistem ile boğazlardan ve otoyollardan geçiş için ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme pasif RFID teknolojisiyle yapılır. Otoyol ve köprü geçişlerini kolaylaştıran HGS, kurumların ve araç sahiplerinin de işlerini kolaylaştırır. Bunun yanı sıra bazen bazı nedenlerden dolayı HGS iptali gerekir. Peki, HGS iptali nasıl yapılır? Magdeburger olarak bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Kasko ile ilgili pek çok farklı soru sorulmaktadır. Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda sizler için Kasko Neleri Kapsar, Kazada Kusurlu Olsak Bile Kasko Karşılar Mı ve Tek Taraflı Kazalarda Kasko Ödeme Yapar Mı sorularına cevap vereceğiz.

Yol Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Yol Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Kasko ve trafik sigortalarına ek teminat olarak isteyebileceğiniz birçok yan haklarla birlikte alabileceğiniz yol yardım hizmetleri trafikte başınıza gelebilecek birçok konuda sizi mağdur olmaktan koruyacak en kapsamlı uygulamadır. Araçların ve sürücülerin güvenli yolculuk yapabilmeleri için bilinmesi gereken yol yardım hakkında detaylı bilgiye yazımızın devamında yer vereceğiz.

Araç Gösterge Panelindeki İşaretler ve Anlamları

Araç Gösterge Panelindeki İşaretler ve Anlamları

Araçlar oldukça karmaşık yapılardaki teknolojik ürünlerdir. Doğal olarak işinin ehli biri olmadığı sürece araçlardaki arızaları anlamak pek kolay değildir. Bu noktada sürücülerin en büyük dostu olan “Araç Gösterge Paneli” karşımıza çıkıyor. 

Acente Bul
Magdeburger Sigorta