0850 808 26 24
Egzoz Emisyon Muayene Ücreti 2023


2023 egzoz muayene ücreti, araç sahiplerinin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Motorlu taşıtlar, fosil yakıt tükettiği için karbondioksit salınımı yapmaktadır. Egzozdan çıkan gazın çevreye verdiği zararı en aza indirmek için muayene istasyonlarında egzoz emisyon muayenesi yapılmaktadır. Araç muayenesi fiyatları araç segmentine göre değişirken emisyon ücretleri her motorlu taşıt için aynıdır. 2023 egzoz muayene ücreti ve bilmeniz gerekenleri detaylarıyla yazımızın devamında paylaşacağız.

2023 Egzoz Muayene Ücreti

Trafiğe çıkan motorlu taşıtların egzoz muayenesine girmesi zorunludur. TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarından vize alacak araçların öncesinde egzoz muayenesi yaptırması gerekir. 2022 yılında muayene ücretleri 110 TL iken 2023 egzoz muayene ücreti 180 TL olarak belirlenmiştir. Tüm motorlu araçların muayene ücretleri aynıdır fakat muayene süreleri değişmektedir.

Egzoz Muayenesi Nedir?

Araçlardan çıkan motor gazı çevreye ve insan sağlığına zararlıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu zararın önüne geçmek için araçların egzoz muayenesi yaptırması zorunlu tutulmaktadır. Muayene sırasında araçların egzozundan dışarıya salınan gazın ölçümü yapılır ve fazla salınım oluyorsa yaptırım uygulanır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2023 Yılı Araç Muayene Ücreti Ne Kadar?

Egzoz Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Egzoz muayenesi fiyatları tüm motorlu taşıtlar için aynıdır fakat vizede olduğu gibi araçların ölçüm zamanı birbirinden farklıdır. Araçların egzoz muayene sürelerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Otomobiller için egzoz muayene sonrası ilk 3 yaşından sonra iki yılda bir yapılmaktadır.
  • Motosiklet, traktör, elektrikli ve hibrit araçlar, 1979 yılı ve öncesi dizel araçlar egzoz emisyon ölçümünden muaf tutulmaktadır.
  • Geriye kalan motorlu taşıtların ilk yaşından itibaren iki yılda bir egzoz muayenesi yapılır.  

Egzoz Emisyon Ölçümü Nerede Yapılır?

Motorlu taşıtlar vizeye girmeden önce özel olarak yetkilendirilmiş servislerde veya TÜVTÜRK istasyonlarında egzoz emisyon ölçümü yapılır. TÜVTÜRK istasyonlarından randevu alarak aracınızın egzoz emisyon ölçümünü yaptırabilirsiniz. 

Egzoz Emisyon Ölçümü İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Aracını egzoz muayenesine götürecek araç sahiplerinin araçlarının tescil belgesi ve nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport gibi belgeleri götürmeleri gerekir.  

Egzoz Muayenesi Cezası Nedir?

Egzoz muayenesi süresi dolan araçlara idari para cezası verilir. Egzoz emisyon gecikme cezası 2023 yılı için 6.227 TL’dir. Gecikme cezası alan araç sahipleri 15 gün içerisinde cezayı öderse %25 indirimden faydalanabilir. Muayene sırasında standartların dışında olan araç egzozları için 12.561 TL para cezası verilmektedir. 

Egzoz Muayenesi Cezasını Kim Kesiyor?

2023 egzoz muayene ücreti ve trafik cezaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulan Egzoz Gazı Emisyon Denetim Sistemi tarafından egzoz muayenesi cezası kesilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2023 Yılı Trafik Sigortası Tavan Fiyatları

Egzoz Muayenesi Yaptıracaklar Nelere Dikkat Etmeli?

Motorlu taşıtların çevreye saldığı karbondioksit miktarını azaltmak için egzoz muayenesinde test yapılır. Egzoz muayenesi yaptıracaklar nelere dikkat etmeli;

  • Egzoz muayenesi yaptıracakların araçlarının egzozlarında herhangi bir sorun olmaması gerekir. Herhangi bir sorun varsa araç tamir edildikten sonra muayeneye sokulmalıdır.
  • Trafik kontrollerinde aracın muayeneye girilmesine karar verilirse araç sahibinin egzoz muayene işlemine girmesi gerekir.
  • Egzoz ölçümü sırasında herhangi bir sorun varsa veya yetersiz özellikler bulunduysa pul ve ruhsat verilmemektedir. Bu durumda egzoz gazı ölçüm raporu verilir ve araç sahibinin bu raporu taşıması gerekir. Sürücüler, TÜVTÜRK ve e-Devlet üzerinden online olarak egzoz ölçüm raporuna ulaşabilirler.
  • Aracın muayeneye girmeden önce yetkili servis kontrolünden geçirilmesi faydalı olacaktır.

2023 egzoz muayene ücreti ve egzoz muayenesi hakkında bilmeniz gerekenleri detaylı olarak aktarmaya çalıştık. Trafiğe çıkan araçlarda olması gerekenleri ve trafik kuralları hakkında bilmeniz gerekenleri Magdeburger blog içeriklerinden ulaşabilirsiniz.

 


BENZER YAZILAR

İkame Araç Nedir?

İkame Araç Nedir?

Kasko sigortası sürecinde ikame araç hizmeti, birçok insanın merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Peki, ikame araç nedir? Aracınız ile yaşadığınız herhangi bir kaza durumunda tarafsız bir eksper tarafından aracın trafiğe çıkmamasına karar verilirse; sigorta şirketi sigortalı kişiye bu süreçte mağdur olmaması için araç sağlar. Sigorta şirketinin sağladığı araca ise ikame araç denir. Sigortalı için temin edilen ikame aracın, sürücünün aracının özelliklerine en yakın olan araç modelleri arasından sağlanması oldukça önemlidir.

HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ülkemizde 2012 yılından bu yana kullanılmaktadır. Bu sistem ile boğazlardan ve otoyollardan geçiş için ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme pasif RFID teknolojisiyle yapılır. Otoyol ve köprü geçişlerini kolaylaştıran HGS, kurumların ve araç sahiplerinin de işlerini kolaylaştırır. Bunun yanı sıra bazen bazı nedenlerden dolayı HGS iptali gerekir. Peki, HGS iptali nasıl yapılır? Magdeburger olarak bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Kasko ile ilgili pek çok farklı soru sorulmaktadır. Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda sizler için Kasko Neleri Kapsar, Kazada Kusurlu Olsak Bile Kasko Karşılar Mı ve Tek Taraflı Kazalarda Kasko Ödeme Yapar Mı sorularına cevap vereceğiz.

Yol Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Yol Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Kasko ve trafik sigortalarına ek teminat olarak isteyebileceğiniz birçok yan haklarla birlikte alabileceğiniz yol yardım hizmetleri trafikte başınıza gelebilecek birçok konuda sizi mağdur olmaktan koruyacak en kapsamlı uygulamadır. Araçların ve sürücülerin güvenli yolculuk yapabilmeleri için bilinmesi gereken yol yardım hakkında detaylı bilgiye yazımızın devamında yer vereceğiz.

Doluya Karşı Alınacak Önlemler

Doluya Karşı Alınacak Önlemler

Doluların boyutları her ne olursa araçlara, evlere ve hatta insanlara zarar verir. Dolunun boyutuyla birlikte verdiği hasar artış gösterir. Dolunun olumsuz etkilerinden korunabilmek için doluya karşı alınacak önlemler bulunmaktadır. Yazımızın devamında sizler için doluya karşı alınabilecek önlemlerden 8 tanesinden bahsedeceğiz.

Acente Bul
Magdeburger Sigorta