0850 808 26 24
Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Araç sigortaları genel olarak Kasko Sigortası ve Zorunlu Trafik Sigortası olmak üzere 2 çeşittir. Kasko sigortası; aracınızın kaza ve çeşitli hasarlara karşı güvence altına alınmasını sağlayan bir sigortadır. Kasko sigortası, kendi aracınızın hasarını teminat altına alır ve zorunlu değildir.

Kasko sigortası zorunlu olmamasına rağmen avantajları sayesinde sık sık tercih edilen bir sigorta türüdür.

Kasko, çoğu durumda aracınızın hasarını karşılasa dahi kaskonun karşılamadığı durumlar da vardır. Örneğin; alkollü araç kullanmak, sürücünün sürücü belgesine sahip olmaması bu durumlardan bazılarıdır.

Kasko ile ilgili pek çok farklı soru sorulmaktadır. Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda sizler için Kasko Neleri Kapsar, Kazada Kusurlu Olsak Bile Kasko Karşılar Mı ve Tek Taraflı Kazalarda Kasko Ödeme Yapar Mı sorularına cevap vereceğiz.

Kasko Neleri Karşılar?

Kasko sigortasının karşıladığı durumlar değişiklik gösteriyor. Bunun sebebi kasko sigortasının isteğe bağlı bir sigorta türü olmasıdır. Standart teminatların dışında kaskoyu yaptıran kişi farklı teminatlardan faydalanabilir. Standart teminatlar ise genellik aracın yanması, çalınması ve trafik kazası gibi durumlardır. Standart teminatları öğrenebilmek için sigorta şirketinizle iletişime geçebilirsiniz.

Kasko sigortanıza ekleyecek olduğunuz teminatlarla sigortanızın kapsamını genişletebilirsiniz. Kaskonuza ekleyebileceğiniz teminatlardan bazıları şu şekildedir;

  • Yurt Dışı Teminatı: Aksi belirtilmediği sürece kasko yurt içinde geçerlidir. Yurt dışı teminatını ekleyerek, yurt dışındaki olumsuz durumlara karşı aracınızı koruyabilirsiniz.
  • Deprem Teminatı: Olası bir depremden sonra yıkılan binaların etkisiyle aracınız zarar görebilir. Deprem teminatı ile bu zararları kaskonuzla karşılayabilirsiniz.
  • Anahtar Kaybı Teminatı: Aracınızın anahtarının kaybolması ve çalınması durumunda anahtar ve kilit mekanizmasını değiştirmeniz gerekebilir. Bu durumu karşı bu teminatla aracınızı koruma altına alabilirsiniz.

Bunların dışında Terör Teminatı, Eskime Teminatı ve Yanlış Akaryakıt Dolumu Teminatı gibi pek çok farklı teminat bulunuyor. Bu teminatlardan faydalanabilmek için kasko sigortanıza eklemeniz gerekiyor. Örneğin; deprem teminatınız bulunmuyorsa ve depremden sonra aracınız zarar görmüşse kaskonuz bu durumda zararınızı karşılamaz. Yani kaskonun karşılamadığı durumlar, teminatlara göre değişiklik gösterir.

Kazada Kusurlu Olsak Bile Kasko Karşılar Mı?

Trafik kazalarının sonucunda kimin kusurlu olduğu kusur oranları ile belirleniyor. Kusur oranları belirlendikten sonra kusurlunun kim olduğu tespit ediliyor. Bu tespit sonucunda kusurlu olan siz olabilirsiniz. Böyle bir durum yaşayan ve aracı kaskolu olan kişilerin en çok merak ettiği soru ise “Kazada kusurlu olsak bile kasko karşılar mı?” şeklinde.

Kasko sigortasının temel görevi, aracınızın hasarını karşılamasıdır. Yani kusurlu taraf siz olsanız dahi kasko aracınızın hasarını karşılar. Karşı tarafın hasarı ise trafik sigortası tarafından karşılanır.

Ayrıca “Kasko hangi durumlarda ödeme yapmaz?” sorusu da sık sık soruluyor. Kaskonun karşılamadığı durumlar oldukça sınırlıdır. Örneğin; kaza yapan kişinin sürücü belgesi olmaması, sürücü alkol ya da uyuşturucu etkisinde olması ve savaş durumunun olması gibi çeşitli durumlar dışında kasko aracınızın zararını karşılar. Tabii ki kasko sigortasında bulunan teminatlara göre bu durumlardan bazıları değişiklik gösterebilir.

Tek Taraflı Kazalarda Kasko Ödeme Yapar Mı?

Trafik kazalarının farklı çeşitleri vardır. Bu kaza çeşitlerinden biri de “Tek Taraflı Kaza” olarak biliniyor. Tek taraflı kaza; bir aracın, başka bir araca veya yaya’ya hasar vermeden oluşan kaza çeşididir. Aracınızla bir direğe çarpmanız, tek taraflı kazaya bir örnektir.

Aracına kasko yaptıran kişilerin merak ettikleri sorulardan biri de “Tek taraflı kazalarda kasko ödeme yapar mı?” şeklinde. Genel olarak tek taraflı kazalarda kasko ödeme yapıyor. Ancak bu durum kaskoyu yapan sigorta şirketine göre değişebiliyor. Bu yüzden kasko yaptırırken detaylar hakkında bilgi sahibi olmanız son derece önemlidir.

Tek taraflı kaza yaptığınızda kaskonuzdan faydalanabilmek için tutanak tutulmalı ve tutanağın içerisinde alkol, uyuşturucu kullanım durumu ile ilgili bilgiler yer almalı. Çünkü tek taraflı kazalarda, diğer kazalarda olduğu gibi kaskonun karşılamadığı durumlar vardır. Bunun dışında ise sigorta şirketiniz tek taraflı kazalarda farklı belgeleri sizden istiyor olabilir. Bu yüzden tek taraflı kaza yapmanız durumunda sigorta şirketinizle iletişime geçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda sizler için Kasko Neleri Kapsar, Kazada Kusurlu Olsak Bile Kasko Karşılar Mı ve Tek Taraflı Kazalarda Kasko Ödeme Yapar Mı sorularına cevap verdik.


BENZER YAZILAR

İkame Araç Nedir?

İkame Araç Nedir?

Kasko sigortası sürecinde ikame araç hizmeti, birçok insanın merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Peki, ikame araç nedir? Aracınız ile yaşadığınız herhangi bir kaza durumunda tarafsız bir eksper tarafından aracın trafiğe çıkmamasına karar verilirse; sigorta şirketi sigortalı kişiye bu süreçte mağdur olmaması için araç sağlar. Sigorta şirketinin sağladığı araca ise ikame araç denir. Sigortalı için temin edilen ikame aracın, sürücünün aracının özelliklerine en yakın olan araç modelleri arasından sağlanması oldukça önemlidir.

HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ülkemizde 2012 yılından bu yana kullanılmaktadır. Bu sistem ile boğazlardan ve otoyollardan geçiş için ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme pasif RFID teknolojisiyle yapılır. Otoyol ve köprü geçişlerini kolaylaştıran HGS, kurumların ve araç sahiplerinin de işlerini kolaylaştırır. Bunun yanı sıra bazen bazı nedenlerden dolayı HGS iptali gerekir. Peki, HGS iptali nasıl yapılır? Magdeburger olarak bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

Yol Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Yol Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Kasko ve trafik sigortalarına ek teminat olarak isteyebileceğiniz birçok yan haklarla birlikte alabileceğiniz yol yardım hizmetleri trafikte başınıza gelebilecek birçok konuda sizi mağdur olmaktan koruyacak en kapsamlı uygulamadır. Araçların ve sürücülerin güvenli yolculuk yapabilmeleri için bilinmesi gereken yol yardım hakkında detaylı bilgiye yazımızın devamında yer vereceğiz.

Doluya Karşı Alınacak Önlemler

Doluya Karşı Alınacak Önlemler

Doluların boyutları her ne olursa araçlara, evlere ve hatta insanlara zarar verir. Dolunun boyutuyla birlikte verdiği hasar artış gösterir. Dolunun olumsuz etkilerinden korunabilmek için doluya karşı alınacak önlemler bulunmaktadır. Yazımızın devamında sizler için doluya karşı alınabilecek önlemlerden 8 tanesinden bahsedeceğiz.

Araç Gösterge Panelindeki İşaretler ve Anlamları

Araç Gösterge Panelindeki İşaretler ve Anlamları

Araçlar oldukça karmaşık yapılardaki teknolojik ürünlerdir. Doğal olarak işinin ehli biri olmadığı sürece araçlardaki arızaları anlamak pek kolay değildir. Bu noktada sürücülerin en büyük dostu olan “Araç Gösterge Paneli” karşımıza çıkıyor. 

Acente Bul
Magdeburger Sigorta