0850 808 26 24
Kasko Hasarsızlık İndirimi ile İlgili Bilgiler

Kasko, aracın bir başka araca veya bir cisme çarpması, aracın yanması ve aracın çalınması gibi durumlarda araçtaki hasarı gidermek ve aracı güvence altına almak için yapılması gereken bir sigorta türüdür. Kasko sigortası olan araçların bir yıllık poliçe süresini hasarsız geçirmesi durumunda poliçe yenileme döneminde kazandıkları indirim hakkı ise hasarsızlık indirimi olarak adlandırılır.

Peki kasko hasarsızlık indirimi nedir? Bu yazımızda, bu konuyu detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Aracın hasarsız geçirdiği süre ne kadar fazla ise indirim oranı da o kadar fazla olur. Hasarsızlık indirimi oranları belirlenirken aracın yaşı, markası, modeli gibi kriterler ve kasko değer listesi belirleyici olur. Kasko hasarsızlık indirimi, kasko poliçenizi satın alırken ödeyeceğiniz primi %60’a varan oranlarda indiren bir indirimdir. Böylece, poliçenizden de tasarruf etmenize olanak sağlar.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nasıl Uygulanır?

Kasko hasarsızlık indirimi, kasko fiyatlarını düşürmede avantaj sağlamasının yanı sıra kaskosunu düzenli olarak yaptıran, kurallara uygun bir şekilde araç kullanan sürücüler için de çeşitli avantajlar sunmaktadır. Bu avantajları elde edebilmek için ise aracınızın birkaç kritere uygun olması gerekir. Kasko hasarsızlık indiriminden yararlanmak için ilk ve en önemli şart poliçe süreci boyunca hasar talebinde bulunmamaktır. Kasko hasarsızlık indiriminde yer alan hasarsızlık indiriminin kriterleri ve oranları farklılık göstermektedir.

Hasarsız geçirilen yıllar dikkate alınarak %30 ila %70’e kadar değişen hasarsızlık indirim oranları, kasko poliçelerinin primleri üzerinden etkili olan en önemli kriter olarak görülmektedir. Bu sebeple, kasko poliçenizi almadan önce hasarsızlık indirimi uygulamasının detaylarını ve koşullarını öğrenmeniz araç giderlerinden tasarruf etmenize yardımcı olur. Bu şekilde, kaza veya araç hasar anında da daha doğru kararlar alarak hasarsızlık indiriminizi korumak adına dikkatli hareket edebilirsiniz. Kaskoda hasarsızlık indirimi, kasko aracın aldığı hasara göre uygulanır.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Oranları Nasıl Belirlenir?

Kasko hasarsızlık indirimi, kazasız geçirdiğiniz 1 senenin sonunda, gelecek sene için kasko ve zorunlu trafik sigortası poliçelerinizdeki indirim oranları şu şekildedir:

  • İlk kez kasko sigortası satın alındığında %0,
  • İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %30,
  • İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %40,
  • Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %50,
  • Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %60 oranlarında indirimlerden faydalanabilirsiniz.

Kasko hasarsızlık indirim oranları her sigorta şirketinde aynı değildir. Hasarsızlık indirimi oranlarının belirlenmesinde aracınızın markası, modeli, yaşı gibi kriterler de ön plana çıkmaktadır. Buna ek olarak hasar kaydı da büyük öneme sahiptir. Ayrıca kasko sigortasında tavan fiyat uygulaması olmadığından yukarıda belirtilen rakamlar sigorta şirketlerinin kendi imkânlarına göre de belirlenir.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hangi Durumlarda Bozulmaz?

Kasko hasarsızlık indiriminin de bozulduğu ve bozulmadığı birçok etken bulunmaktadır. Kaza sonucu aracınızda bir hasar oluşursa ve bu hasarı poliçenizden faydalanarak giderirseniz bir sonraki poliçe yenileme döneminde hasarsızlık indirimi hakkından faydalanamazsınız. O yıl içerisinde tazminat hakkınızı poliçenizden kullanmayıp aracınızda oluşmuş hasarı kendiniz öderseniz bir sonraki yıl hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz.

Ayrıca yaşanan bir kazada kusur karşı tarafta ise ve aracınızda meydana gelen hasarı karşı taraf karşılayacaksa poliçenizdeki indirim hakkınız yine devam etmektedir. Kasko hasarsızlık indirirminin bozulmadığı durumlar aşağıdaki gibidir:

  1. Cam kırılması
  2. Radyo teyp hasarı
  3. Mini onarım gerektiren hasarlar
  4. Yaşadığınız kaza sonucu karşı tarafın tamamen hatalı olması

Gerçekleşen küçük çaplı hasarlar sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu servislerde belli limitler dahilinde Mini Onarım teminatı kapsamında ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Kasko poliçenizin poliçe tarihinden itibaren 1 sene içerisinde geçerli olduğunu bilmeniz oldukça önemlidir. Poliçenizi yenilemeniz gerektiğinde ise aracınız ile herhangi bir kazaya karışmış olmanız ve kasko ya da zorunlu trafik sigortasından hasarı karşılamış olmanız durumunda, kaza, kaza kaydınıza işlenir ve gelecek yıl daha yüksek bir fiyat üzerinden poliçe uygulayabilirsiniz.

Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda, kasko hasarsızlık indiriminin gereklilikleri, kasko hasarsızlık indiriminin oranlarını ve kasko hasarsızlık indiriminin faydalarını ele aldık. Trafik ve kasko sigortası hakkında merak ettiğiniz cevaplar için web sitemizi ziyaret edebilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.


BENZER YAZILAR

İkame Araç Nedir?

İkame Araç Nedir?

Kasko sigortası sürecinde ikame araç hizmeti, birçok insanın merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Peki, ikame araç nedir? Aracınız ile yaşadığınız herhangi bir kaza durumunda tarafsız bir eksper tarafından aracın trafiğe çıkmamasına karar verilirse; sigorta şirketi sigortalı kişiye bu süreçte mağdur olmaması için araç sağlar. Sigorta şirketinin sağladığı araca ise ikame araç denir. Sigortalı için temin edilen ikame aracın, sürücünün aracının özelliklerine en yakın olan araç modelleri arasından sağlanması oldukça önemlidir.

HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ülkemizde 2012 yılından bu yana kullanılmaktadır. Bu sistem ile boğazlardan ve otoyollardan geçiş için ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme pasif RFID teknolojisiyle yapılır. Otoyol ve köprü geçişlerini kolaylaştıran HGS, kurumların ve araç sahiplerinin de işlerini kolaylaştırır. Bunun yanı sıra bazen bazı nedenlerden dolayı HGS iptali gerekir. Peki, HGS iptali nasıl yapılır? Magdeburger olarak bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Kasko ile ilgili pek çok farklı soru sorulmaktadır. Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda sizler için Kasko Neleri Kapsar, Kazada Kusurlu Olsak Bile Kasko Karşılar Mı ve Tek Taraflı Kazalarda Kasko Ödeme Yapar Mı sorularına cevap vereceğiz.

Yol Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Yol Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Kasko ve trafik sigortalarına ek teminat olarak isteyebileceğiniz birçok yan haklarla birlikte alabileceğiniz yol yardım hizmetleri trafikte başınıza gelebilecek birçok konuda sizi mağdur olmaktan koruyacak en kapsamlı uygulamadır. Araçların ve sürücülerin güvenli yolculuk yapabilmeleri için bilinmesi gereken yol yardım hakkında detaylı bilgiye yazımızın devamında yer vereceğiz.

Doluya Karşı Alınacak Önlemler

Doluya Karşı Alınacak Önlemler

Doluların boyutları her ne olursa araçlara, evlere ve hatta insanlara zarar verir. Dolunun boyutuyla birlikte verdiği hasar artış gösterir. Dolunun olumsuz etkilerinden korunabilmek için doluya karşı alınacak önlemler bulunmaktadır. Yazımızın devamında sizler için doluya karşı alınabilecek önlemlerden 8 tanesinden bahsedeceğiz.

Acente Bul
Magdeburger Sigorta