0850 808 26 24
Plaka Yenileme ve Değiştirme Rehberi  

Plaka, aracın kimliği olarak görülmektedir. Her araçta olması gereken plaka, hasar gördüğünde doğrudan değiştirilmeli veya yenilenmelidir. Bu tür durumlarda karşınıza plaka değiştirme ve yıpranmış plaka yenileme olarak iki seçenek çıkar.

Bu kapsamda ise plaka değişikliği sürecinde bilmeniz gereken bazı noktalar mevcuttur. Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda, plaka değiştirme ve yenileme ücreti 2024’te ne kadar ve plaka yaptırma hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Plaka Yenileme Nedir?    

Plaka yenileme, aracının plaka numarası değişmeden yeni bir plaka sahibi olmanıza olanak tanır. Plaka hasar aldığında veya plakanın değiştirilmesi gerektiğinde plaka yenileme işlemi yapılmaktadır. Plaka yenileme işlemi genellikle aracın tescil süreciyle ilişkilidir ve resmî kurumlar tarafından belirli kurallara göre gerçekleştirilmektedir. 

Plaka Yenilemesi Gerektiren Durumlar    

Plaka yenilemesi gerektiren durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Harf ve rakamların okunmasını engelleyecek şekilde bir durumun söz konusu olması
 • Plakada zorunlu olan dalgalı çizgi, TR ve ay yıldız şeklindeki hologramların bulunmaması
 • Harf ve rakamların, kullanılması gereken karakter kalıpları dışında basılmış olması
 • Plakanın okunamayacak derecede hasar görmüş olması
 • Plakanın plaka basmaya yetkisi olmayan kurumlar tarafından basılmış olması
 • Plakanın, araç üzerinde okunamayacak bir alana monte edilmiş olması

Plaka Yenileme Nasıl Yapılır?    

Aracınızın tek ya da çift plakasında sorun bulunduğu durumlarda plakanızı yenilemeniz gerekmektedir. Plaka yenileme işlemi için gerekli belgeler ise aşağıdaki gibidir:

 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi
 • Araç ruhsatının aslı ve fotokopisi
 • Eski plakalar
 • Plaka yenileme dilekçesi

Bu belgeler ile notere başvurarak plaka yenileme talebinde bulunmanız mümkündür. Noter tarafından plaka basım belgesi aldıktan sonra da Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı odalara gitmeniz gerekir. Şoförler odası plaka basım ücretini ödeyerek yeni plakanızı bastırabilirsiniz.

Yıpranmış Plaka Yenileme Nasıl Yapılır?

Yıpranmış plakanın yenilenmesi için resmî kurumlara başvuru yapmak gerekir. Genel olarak, yıpranmış plaka yenileme işlemi için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Randevu alınması
 • Gerekli belgelerin hazırlanması
 • Randevu günü gerekli kuruma gidilmesi
 • Plaka basım ücreti ödenmesi
 • Yeni plakanın teslim alınması

Plaka Yenilemek İçin Nereye Başvurulur?

Plaka yenilemek için Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonuna bağlı en yakın odaya başvurmak gerekmektedir. Bu süreçten önce ise eski plaka noter tarafından teslim alınır ve yeni plaka numarasının yazılı olduğu belge araç sahibine verilir.

Bu işlemin ardından yeni plakaya ait bilgiler ruhsata işlenir. Sürecin devamında, noterden alınan belge ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonuna bağlı en yakın odaya başvuruda bulunabilirsiniz.

Plaka Değiştirme Nedir?    

Plaka değiştirme işlemi yenilemeden farklı olarak plakanın komple değiştirilmesi ve yeni bir plaka alınması anlamına gelmektedir. Genellikle araç alım ve satımı ya da ikametgâh değişimi nedeniyle yapılan plaka değiştirme işlemi, plaka yenilemeye göre biraz daha karmaşık bir süreçtir.

Ancak, gerekli şartlar karşılandığı sürece plaka yenileme işleminde olduğu gibi notere başvuru yapılarak süreç başlatılabilir. 

Plaka Değiştirme Şartları

Plaka değiştirme için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:    

 • İkinci el araç almak veya ikametgâh değiştirmiş olmak
 • Başvurunun aracın sahibi tarafından yapılması
 • Aracın geriye dönük herhangi bir borcunun bulunmaması
 • Aracın tüm muayenelerinin eksiksiz olması

İkinci el araç aldığınızda ya da ikametiniz değiştiğinde, plaka değiştirmek isterseniz öncelikle bu şartları karşılamanız son derece önemlidir. Ancak, plaka değiştirmenize engel olabilecek yalnızca 2 durum vardır.

Bunlar; Araç muayenesinin yaptırılmamış olması ya da aracın geriye dönük borcunun olması gibi durumlardır. Bu durumda, siz plaka değiştirme başvurusunda bulunsanız dahi başvurunuz askıya alınacaktır. 

Plaka Değişimi İçin Gerekli Belgeler    

Plaka değiştirme için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Araca ait eski trafik belgeleri ve aracın ön-arka plakaları
 • Zorunlu trafik sigortası poliçesi
 • MTV ödeme makbuzu
 • Aracın ruhsatı
 • Araç sahibinin kimliği ve fotokopisi
 • Satış söz konusu ise noter onaylı satış belgeleri
 • İkametgâh değişimi söz konusu ise yeni ikametgâh belgeleri

Plaka Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?    

İlk olarak yukarıda sıraladığımız belgeler ile notere plaka değiştirme başvurusunda bulunmanız gerekir. Daha sonra ise aracın eski plakası noter tarafından teslim alınarak araç sahibine aracın yeni plaka numarasının yazılı olduğu plaka değiştirme belgesi verilir.

Bu belge ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı olan en yakın odaya giderek başvuru yapmalı ve plaka değiştirme harcı ödemelisiniz. Tüm ödemeler sonucunda Şoförler Odası başvuruları tamamlanır ve yeni plaka bastırılarak ruhsata işlenir.

Araç Plakası Sonradan Değişir mi?

Aracınızın satış süreci tamamlandıktan sonra plaka değişimini 30 gün içinde yapmalısınız. Bir aylık sürede işlem yapmadığınız takdirde daha sonra plakanızı değiştirmeniz mümkün değildir.

2024 Plaka Değiştirme/Yenileme Ücreti Ne Kadar?

2024 yılı itibarıyla plaka değiştirme ücretlerine güncelleme gelmiştir. Noter araç devri ile plaka değiştirme ücreti 1.489,35 TL olarak güncellenmiştir. Yalnızca plaka değiştirmek isteyenler için ise ücret 1.024,35 TL olarak belirlenmiştir.

Magdeburger Sigorta, poliçelerimiz ve trafik sigortası hizmetimiz hakkında daha fazla bilgi için bize ulaşın! Hizmetlerimiz, sigorta paketlerimiz ve avantajlı poliçelerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 


BENZER YAZILAR

Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar, Gerekli Belgeleri Neler?

Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar, Gerekli Belgeleri Neler?

Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda, ehliyet yenileme süreci hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024

Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024

Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda, otoyol ücretleri ve köprü geçiş ücretlerini sizler ile paylaşacağız.

ÖTV İndirimi Nedir? ÖTV İndirim Oranları Ne Kadar?    

ÖTV İndirimi Nedir? ÖTV İndirim Oranları Ne Kadar?    

Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda, ÖTV indirimi ne zaman yapılır, ÖTV indirimi 2024 kapsamı ve ÖTV indirimli araçlar hakkında da merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda, araç hasar sorgulama ve araç kaza sorgulama konuları hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2024

Alkollü Araç Kullanma Cezası 2024

Alkollü araç kullanma cezası her sene katlanarak artmaya devam etmektedir. Alkollü araç kullanma cezası ve alkol promil sınırı konusu birçok sürücü tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Acente Bul
Magdeburger Sigorta