0850 808 26 24
Cep Telefonum Çalındı Ne Yapmalıyım, Nasıl Bulabilirim?

Akıllı cep telefonlarımızın kaybolması veya çalınması gibi durumlar büyük sorunlar ile karşı karşıya kalmamıza sebep olabilir. Bunun temel nedeni ise kişisel her bilgimizin (e-posta, sosyal medya hesapları, mesajlar ve fotoğraflar) yer aldığı bu cihazlarda özel ve hassas bilgilerimizin de bulunmasıdır. Bu noktada çalınan/kaybolan telefonu bulma sürecinde dikkat edilmesi gereken adımlar son derece önemlidir. 

Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda akıllı telefonun çalınması ve kaybolması durumlarında yapılması gerekenleri sizler ile paylaşacağız.

Telefonum Çalındı/Kayboldu Ne Yapmalıyım? 

Kaybolan telefon nasıl bulunur konusu, genel olarak herkes tarafında merak edilmektedir. Kayıp veya çalıntı durumlarında dikkate alınması gereken bazı uygulamalar vardır. Bunlar, adım adım aşağıdaki gibidir:

İlk Adım: Çalınma veya kayıp gibi bir durumda polise bildirme

Operatör ve telefon numarası bilgilerinizi polise iletmeniz gerekir. Böylece hırsızlık durumunu bildirerek Emniyet Müdürlüğü çalıntı telefon sorgulama sistemi ile kayıp telefonunuzu geri alma şansınızı artırabilirsiniz.

İkinci Adım: SIM kartını kullanıma kapatmak 

SIM kartının kullanılmasını önlemek adına GSM operatörünü arayarak hattınızı kapatmanız gerekir. GSM operatörünün müşteri temsilcisi ile görüşerek SIM kartını kaybettiğinizi bildirmeli ve SIM kartını bloke ettirmelisiniz.

SIM kartını bloke ettirdiğinizde telefonunuzu çalan veya bulan kişi, parolanızı değiştiremez. Ayrıca herhangi bir işlemi onaylamak için cep telefonunu kullanamaz ve doğrulama kodu yazan kısa mesaja dahi erişemez.

Üçüncü Adım: Kayıp ve çalıntı durumlarında yakınlarını uyarmak 

Telefonunuz çalındıysa tanıdıklarınızı, size ait olan numaradan mesaj ve arama alabileceklerine dair uyarmalısınız. 

Dördüncü Adım: Çalınan telefonu bloke ettirmek

Telefonunuz çalındıysa internet üzerinden parolanızı kullanarak telefonunuzu bloke etmeniz mümkündür. Bunun için Apple ID veya Google hesabına giriş yaptıktan sonra iki aşamalı kimlik doğrulama uygulaması adımını geçmelisiniz.

Ancak başka bir kişinin telefonundan giriş yapıyorsanız doğrulama mesajı alamaz ve kimlik doğrulama uygulamasını dahi açamazsınız. Ancak Android kullanıcısıysanız kısa mesaj doğrulaması olmadan iki aşamalı kimlik doğrulama uygulamasının kurulumunda aldığınız yedek kodlardan birini kullanarak parolanızı değiştirmeniz mümkündür.

Apple iPhone kullanıyorsanız güvendiğiniz bir cihaz veya telefona gönderilecek doğrulama kodu ile hesaplarınıza giriş yapabilirsiniz. 

Beşinci Adım: Telefonunuzun IMEI numarasını bloke etmek

Telefonunuzun kimlik numarası olan IMEI operatörün engelli cihaz listesine ekletmelisiniz. Bunun için cihazınızın IMEI numarasını operatörünüze iletmeniz gerekir.

IMEI numarası operatör tarafından engelli cihaz listesine eklendiğinde farklı bir SIM kart ile dahi mobil ağa bağlanması imkânsızdır. 

Altıncı Adım: Telefonuna bağlı olan banka ve kredi kartlarını kaldırmak

Android veya Apple cep telefonunu “Cihazımı bul” veya “Bul” uygulamaları ile bloke ettiğinde cihazınıza tanımlı kartların cihazınız ile olan bağlantılarını da kaldırabilirsiniz.

Cep telefonunuzdan banka ve kredi kartlarını kaldırma ile ilgili bir uyarı mesajı gelmezse kartlarınızın cihazınızla olan bağlantısını manuel olarak da kaldırmanız mümkündür. Kartlarınız telefonla birlikte çalınmadıysa kartları bloke etmenize gerek kalmaz.

Kaybolan/Çalınan Telefon Nasıl Bulunur? 

Telefonum çalındı ne yapmalıyım sorusu için cep telefonu sistemlerine göre ayrı bilgiler mevcuttur. Detaylı bilgiler, genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Android Kullanıcıları İçin:
  Android bir telefon, tablet veya saatinizi kaybettiyseniz cihazınızı birkaç adımda kolayca bulabilir, kilitleyebilir veya silebilirsiniz.
 • iPhone Kullanıcıları İçin:
  Apple, iPhone kullanıcılarına “Bul” özelliğini açmalarını tavsiye etmektedir.

Android Kullanıcılarına Özel Çalınan/Kaybolan Telefonun Nasıl Bulur? 

Google hesabınız varsa “Mobil Cihazımı Bul” özelliği de otomatik olarak açılır. Bu özelliğinin kullanılabilmesi için kayıp veya çalıntı cihazın aşağıdaki koşulları karşılaması gerekir.

 • Akıllı telefon açık olmalı.
 • “Android Cihazımı Bul” özelliği önceden ayarlanmış olmalı.
 • Google hesap oturumu açık olmalı.
 • Telefon, kablosuz bir ağa veya mobil veriye bağlı olmalı.
 • Konum özelliği açık olmalı.

iPhone Kullanıcılarına Özel Çalınan/Kaybolan Telefonun Nasıl Bulur?     

İphone marka çalınan telefonu bulmak için gerekli adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Ayarlar bölümünden Cloud’a gidin.
 • Ekranı aşağı kaydırarak “İPhone’umu Bul” ve Son Konumu Gönder’i seçin.
 • Giriş yapmanız istenirse Apple kimliğini ilgili alana girin.
 • İPhone’umu Bul’u tıkladığında eşlenmiş olan Apple Watch ve Airpods otomatik olarak ayarlanır.

Polis Çalınan Telefonu Bulur Mu?

“Telefonum çalındı ne yapmalıyım?” sorusunun cevabı birkaç adımdan oluşur ancak ilk adım öncelikle polise başvurmaktır. Cep telefonlarının kendine ait IMEI numaraları mevcuttur.

Telefon kaybolduktan sonra polise başvurarak bu numarayı iletmeniz gerekir. Bu sayede polis tarafından bu numaranın izi takip edilebilir. IMEI ile kayıp telefon bulma olasılığı yüksektir.

Telefonum Çalınırsa Ne Yapmalıyım?

Çalınan telefon nasıl bulunur konusunun yanı sıra telefonum çalınırsa ne yapmalıyım konusu da cevabı merak edilen bir durumdur. Telefonunuz çalındığında izlemeniz gereken adımlar yukarıda da belirtildiği gibi; polise bildirme, sim kartını kapatma, yakınlarınızı uyarma, çalınan telefon ile IMEI numarasını bloke ettirme ve banka ve kredi kartı bilgilerini manuel olarak kaldırma şeklinde sıralanır. 

Çalınan Telefon IMEI Numarası ile Bulunur mu?

Telefonunuzun ayarlar kısmına girip telefon bilgileri bölümüne tıklayarak bu bilgiye ulaşabilir veya *#06#’yı arayabilirsiniz. Ancak telefonunuz çalındıktan sonra IMEI numarasına ihtiyacınız varsa telefon kutunuzun üzerinde bu numarayı bulmanız mümkündür.

IMEI numarasını polise ilettiğiniz taktirde telefonunuzun bulunma ihtimali artar. Bunun yanı sıra kayıp veya çalıntı ihbarının yapılabilmesi için telefonunuzun IMEI numarasını bilmeniz gerekir. 

Çalınan Telefon İçin Nereye Başvurulur?

Cihazınızı bulamıyorsanız ilk olarak bloke işlemlerini gerçekleştirmelisiniz. Daha sonra ise telefonunuzu bulmak için yetkili birimlere ihbar etmeniz gerekir. Bu işlem için başvurabileceğiniz yerler ise şu şekildedir:

 • BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu): BTK’nın 120 numaralı ihbar hattını arayarak kayıp çalıntı ihbarında bulunabilirsiniz.  
 • E-Devlet kapısı: Cihazınızın elektronik haberleşme şebekesinden hizmet almasını engellemek adına e-devlet kayıp çalıntı bildirimi sayfası üzerinden kayıp telefon bildirimi yapmanız mümkündür.
 • Yetkili birimler: Size en yakın karakola giderek telefonunuzun çalındığına dair ihbarda bulunabilirsiniz.

Bu tür problemler yaşamamak için siz Magdeburger Sigorta’nın sunduğu Cep Telefonu Sigortası poliçesini tercih edebilirsiniz. Magdeburger Cep Telefonu Sigortası ile cep telefonunuzun çalınması veya kaybolmasının yanı sıra kırılması durumunda dahi çeşitli ayrıcalıklara sahip olabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Cep Telefonu Sigortası Nasıl Yapılır?

Magdeburger Cep T Sigortası ile cep telefonunuzu güvence altına alabilirsiniz. Cep T Sigortası, yılda 2 defa ekran kırılması durumunda ekranın yenisiyle değiştirilmesi teminatı sunar. Ayrıca ücretsiz lojistik ve profesyonel süreç yönetimi teminat kapsamda 2 defa garanti dışı onarım veya teminat kapsamında bir defa tam ziya / pert (%30 muafiyet uygulaması) teminatı sunar. Magdeburger Sigorta’nın sunduğu poliçe ayrıcalıkları hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.


BENZER YAZILAR

Cep Telefonu Sigortası Nasıl Yapılır?

Cep Telefonu Sigortası Nasıl Yapılır?

Cep telefonu sigortası, telefonunuzun hasara alması, arızalanması veya çalınması gibi durumlarda telefonunuzu oluşabilecek zararlara karşı güvence altına alan bir sigorta çeşididir. Yeni alınan cep telefonunuzun garantisi olması kırılmaz ekran taktırmanız ya da koruyucu kullanmanız telefonunuzu korumak için yeterli önlemler değildir. Peki cep telefonu sigortası nasıl yapılır?

Acente Bul
Magdeburger Sigorta