0850 808 26 24
Şase Numarası Nedir? Şasi No Sorgulama 

Şase numarası, trafiğe çıkan her aracın kullanması zorunlu olan, bir numaradır. Aracın motor tipini, üretim fabrikasını belirten bu numara, araç ruhsatındaki şase numarası bölümünden öğrenilebilir.

Ayrıca araç satın almadan önce şasi (şase) numarasına dikkat etmeniz gerekir. Şasi numarası, arabanın kimliğidir. Aracın üreticisi tarafından verilen bu numara, aracın tarihçesini ve servis bilgilerini öğrenebilmeniniz için de oldukça önemlidir. Bu noktada ise şase numarası sorgulama kapsamı merak edilmektedir.

Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda, şaseden hasar sorgulama konusu hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız. 

Şase Numarası Nedir?     

Şase numarası, her araba üreticisinin kendi araç modellerini bildirmek için araca yerleştirdiği numaradır. Trafiğe çıkan her araçta şase numarası olması gerekmektedir.

Şase sorgulama ile aracın hangi yıl üretildiği, hangi marka tarafından kaçıncı üretim evresinde yapıldığı, motor tipi ve fabrikadan çıkan kaçıncı araç olduğu gibi bilgilere ulaşmak mümkündür.

17 hane içinde hem harf hem de rakam bulunan bu numara içerisinde ‘’o’’, ‘’i’’ ve ‘’q’’ harfine yer verilmemektedir. Bu tip harflerin olduğu şase numaraları sahte kabul edilir.  

Şasi Numarası Ne İşe Yarar? 

Şasi numarasının birçok işlevi vardır. Trafik sigorta ve kasko dahi şase numarası üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca aracın kaskosunu sorgulamak isteyen bir sürücü, şase numarasını kullanarak sorgulama yapabilir.

Bunun yanı sıra ikinci el bir araç alırken de aracın kaza geçmişine ait net bilgilere ulaşmak için şase sorgulama yapmak mümkündür. Aracın çalınması durumunda ise araca ilişkin en detaylı bilgiyi iletmek adına şasi numarasını emniyete vermek son derece önemlidir. 

Şasi No Nasıl Sorgulanır?     

Şasi numarası sorgulama işlemi son derece kolay bir işlemdir. Bu işlemi gerçekleştirmek için ilk olarak aracınızın şasi numarasını öğrenmeniz gerekir.

Öğrendikten sonra ise şasi numaranızı sorgulamak için kullanabileceğiniz alternatifler aşağıdaki gibidir: 

Resmî kurumların web siteleri:  

Aracınızın şasi numarasını resmî kurumların web sitelerinden sorgulatanız mümkündür. Bu işlem için Emniyet Genel Müdürlüğü'nün web sitesini kullanabilirsiniz. 

Resmi mercilerle iletişim kurmak:  

Araç kayıt daireleri veya trafik polisi birimlerinden destek alarak şasi numarasını sorgulamanız mümkündür. 

Özel hizmetler:  

Online üzerinde bazı özel kurum ve kuruluşlar da araç sahiplerine şasi numarası sorgulama hizmeti sunmaktadır. Genellikle bu hizmetler ücretlidir. 

Şasi (Şase) Numarası Nerede Yazar? 

Şase sorgulama kapsamında şase numarası nerede yazar sorusu, cevabı merak edilen konulardan biridir. Genellikle bir aracın şasi numarası, sürücü kapısının iç kısmında yer almaktadır.  

Günümüzde birçok otomobil üreticisi ön cam alt bölümünde bir boşluk içerisinde bu numaraya yer vermektedir. Araç modeline göre farklı uygulamalar görülse de araç üreticileri şasi numarasını motor kaputu içerisine damga şeklinde basar. Kimi araç modellerinde ise bagaj içerisinde yazılı olması da mümkündür. 

Şasi Numarası Nereden Alınır? 

Aracın tüm kaza geçmişini ve model bilgilerini öğrenmeye yarayan şasi numarası, aracın ruhsatı veya sigorta poliçesi üzerinde yer almaktadır. Sigorta poliçesi üzerinde araç bilgilerine ilişkin başlık altında yer alan şase numarası bölümünden veya aracın plakalık bölgesinde yer alan 17 haneli numaradan öğrenebilirsiniz.

Her iki numarada şase numarasıdır ve bu numaraları aldıktan sonra aracın sigorta durumu, yaşı, üretim yılı, üretimi yapan şirket markası ve araç hasar kaydı geçmişi sorgulama hakkında tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Şase numarası öğrenilen yerler ise genel olarak aşağıdaki gibidir: 

  • Araç ruhsatı üzerinde yer alan şase numarası başlığının karşısından direkt olarak şase numarasını görebilirsiniz. 
  • Ruhsat yanınızda değilse araca ait sigorta poliçesi üzerinden şase numarasını öğrenebilirsiniz. 
  • Tüm evraklar kişinin yanında değilse dahi motor üstünden motor şase numarası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 
  • Kaput altından veya sürücü kapısının iç kısmından da sorgulayabilirsiniz. 
  • Plaka bölümünden, teker boşluğunun içinden ve bagaj altından şasi no öğrenmek mümkündür.
  • Stepne bölümünün yan tarafından şase numarasını öğrenebilirsiniz.  

Araç Şase Numarası Okunmuyor Ne Yapmalıyım?     

Aracın şase numarasının okunmaması eskime ve dış etkilere bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Bu durum ön görülerek araçların farklı farklı alanlarında şase numaraları bulunabileceğini bilmeniz gerekir. Kısa bir araştırma ile arabanızın şase numarasının tam olarak nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. 

Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda, şasi numarası sorgulama konusu hakkında bilinmesi gerekenleri sizler ile paylaştık. Magdeburger Sigorta kasko poliçelerimiz ve trafik sigortası hizmetimiz hakkında daha fazla bilgi için bize ulaşın! Ayrıca detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. 


BENZER YAZILAR

Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar, Gerekli Belgeleri Neler?

Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar, Gerekli Belgeleri Neler?

Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda, ehliyet yenileme süreci hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024

Köprü ve Otoyol Geçiş Ücretleri 2024

Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda, otoyol ücretleri ve köprü geçiş ücretlerini sizler ile paylaşacağız.

ÖTV İndirimi Nedir? ÖTV İndirim Oranları Ne Kadar?    

ÖTV İndirimi Nedir? ÖTV İndirim Oranları Ne Kadar?    

Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda, ÖTV indirimi ne zaman yapılır, ÖTV indirimi 2024 kapsamı ve ÖTV indirimli araçlar hakkında da merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda, araç hasar sorgulama ve araç kaza sorgulama konuları hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Plaka Yenileme ve Değiştirme Rehberi  

Plaka Yenileme ve Değiştirme Rehberi  

Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda, plaka değiştirme ve yenileme ücreti 2024’te ne kadar ve plaka yaptırma hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Acente Bul
Magdeburger Sigorta