0850 808 26 24
Pasaport Başvurusu, Gerekli Evrakları ve Ücretleri

Pasaport, yurt dışına seyahat etmek için kullanılan ve uluslararası kabul edilen bir tür kimlik belgesi olarak ifade edilmektedir. Talep üzerine yetkili kurumlar tarafından verilen pasaport için öncelikli olarak pasaport başvurusu yapmak ve pasaport randevusu almak gerekir.

Bu kapsamda pasaport harçları ve fiyatları merak edilmektedir. Pasaport çıkarma ücreti her sene belirli prosedürler kapsamında değişiklik göstermektedir. Ayrıca pasaport nasıl alınır, 2024 senesinde pasaport alırken bilmeniz gerekenler ve pasaport fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. 

Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda, pasaport ücreti nereye ödenir, gerekli evraklar nelerdir ve süreç hakkında bilinmesi gerekenleri sizler ile paylaşacağız.    

 

 

 

 

Pasaport Türleri Nelerdir?

Pasaportlar, kullanım ve verilme amaçlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Genel olarak 6 tip pasaportun her birinin tipi ve rengi de farklılık gösterir. Bu pasaport türleri detaylarıyla şu şekildedir:

 1. (Bordo renkte) Umuma Mahsus Pasaport: Türk vatandaşlarına vizesiz ya da vizeli şekilde yurt dışı seyahatlerinde belirli zaman dilimi içerisinde verilen pasaporttur. En çok kullanılan pasaport çeşidi olarak ele alınmaktadır.
 2. (Yeşil renkte) Hususi Damgalı Pasaport: Memurlara ve ailelerine en fazla 5 sene süreyle verilen pasaport türüdür.
 3. (Gri renkte) Hizmet Damgalı Pasaport: Devlet işlerinde ve devleti temsil eden kişilerin yurt dışına gitmesi için verilen bir pasaport türüdür.
 4. (Pembe renkte) Geçici Pasaport: Dış Temsilciler tarafından yurt dışında bulunan Türk vatandaşlarına sunulan pasaport çeşididir.
 5. (Siyah renkte) Diplomatik Pasaport: Yurt dışında kongre ve konferanslara gidecek olan devlet görevlilerine ve ailelerine verilir.
 6. Yabancılara Mahsus Pasaport: Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’den bir gidiş ya da bir gidiş-geliş için verilen pasaport türüdür.

Pasaport Nasıl Alınır?    

Pasaport almak için öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşlerinden online ya da telefonla randevu oluşturmanız gerekmektedir. İl veya ilçe nüfus müdürlüklerine başvuru için gün seçebilirsiniz. Randevu tarihin belirlendikten sonra pasaport için gerekli evraklarını hazırlamalı ve pasaport ücretini ödemelisiniz.

Bu kapsamda ise hususi ve hizmet damgalı pasaportlar harçtan muaf kabul edilir. Randevu saatinde başvuru merkezine giderek başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca başvuru sırasında parmak izi gibi biyometrik verileriniz de kaydedilmektedir. Başvurunuz onaylandıktan ve pasaportunuz hazırlandıktan sonra başvuru merkezinden veya posta ile pasaportunuzu teslim almanız mümkündür. 

Pasaport Randevusu Nasıl ve Nereden Alınır?

Pasaport randevusu almak için izleyebileceğiniz yöntemler aşağıdaki gibidir:

Online Randevu ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü İnternet Sitesi Üzerinden Randevu Alma:

 • Öncelikle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün başvuru sayfasına girip pasaport randevusu kısmına tıklamalısınız.
 • Randevu almak istediğiniz pasaport kategorisini seçmelisiniz.
 • Daha sonra ad, soyad, T.C kimlik numarası, telefon numarası, doğum tarihi gibi kişisel bilgilerinizi eklemelisiniz.
 • Uygun randevu tarihi ve saatini seçmelisiniz.
 • Başvuru yapacağınız il veya ilçeyi seçerek işlemi onaylamalısınız.

Çağrı Merkezinden Telefonla Randevu Alma:

 • ALO 199 hattını aramalısınız.
 • Sesli yanıt sisteminden ya da canlı destek ile pasaport randevusu talebinizi ifade etmelisiniz.
 • Talep edilen bilgilerinizi iletmelisiniz.
 • Uygun tarih, saat ve başvuru merkezini seçerek işlemi onaylamalısınız.    

Her iki seçenekte de kolay ve zahmetsiz bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Pasaport Başvuru Merkezleri Hangileridir?    

Pasaportun türüne göre başvuru merkezleri değişiklik göstermektedir. Başvuru merkezleri hakkında genel bilgi için bilmeniz gerekenler ise aşağıdaki gibidir:

 • Hususi ve hizmet damgalı pasaportlar için sadece il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine başvuruda bulunulabilir.
 • Genel olarak umuma mahsus pasaportlar için başvuru, il ve ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır.
 • Yurt dışında başvuru yapacak T.C. vatandaşları Büyükelçilik ve Konsolosluk gibi Türkiye Cumhuriyeti dış temsilcilerine başvuruda bulunmalıdır.

Pasaport için Gerekli Evraklar Nelerdir?    

Pasaport için gerekli evraklar pasaportun türüne göre farklılık gösterir. Umuma mahsus, hususi damgalı ve hizmet damgalı pasaport türlerinin üçünde de ortak evraklar mevcuttur. Bunlar şu şekildedir:

 • T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı ya da geçici kimlik belgesi
 • Son altı ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf
 • Eski pasaport

Başvuru tarihindeki randevu öncesinde harç ve defter bedelinin ödenmesi son derece önemlidir. Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüldüğü için başvuru sırasında makbuz talep edilmemektedir. 

Pasaport Ücretleri 2024 Ne Kadar?    

Pasaport ücreti, harç ve defter bedeli şeklinde ödenmektedir. Hususi ve hizmet damgalı pasaportlar harç bedelinden muaf kabul edilir. Bu durumda ise yalnızca defter bedelini ödemeleri yeterli olur. Umuma mahsus (bordo) pasaportlar için harç artı defter bedeli şeklinde ödeme yapılması gerekir. 2024 pasaport ücretleri genel olarak aşağıdaki gibidir:

Pasaport SüresiHarç BedeliDefter BedeliToplam Tutar
6 Ay1639,30 TL790,00 TL2429,30 TL
1 Yıl2396,60 TL790,00 TL3186,60 TL
2 Yıl3912,60 TL790,00 TL4702,60 TL
3 Yıl  5558,30 TL790,00 TL6348,30 TL
3+ Yıl7833,00 TL790,00 TL8623,00 TL

 

Pasaport Ücreti Nereye Ödenir?    

Pasaport ücreti ödemesi hem ödeme merkezlerinden hem de internet üzerinden ödenebilir. Harç ve defter ücretleri için ödeme alanları aşağıdaki gibidir:

 • Vergi dairesi müdürlükler
 • PTT şubeleri
 • Anlaşmalı bankalar
 • Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesi üzerinden

Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda 2024 pasaport ücretleri, harç ücretleri, pasaport için gerekli evraklar ve pasaport başvuru süreci gibi konular hakkında bilinmesi gerekenleri sizler ile paylaştık.

Magdeburger sigorta poliçelerimiz hakkında daha fazla bilgi için bize ulaşın! Ayrıca hizmetlerimiz, sigorta paketlerimiz ve avantajlı poliçelerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.


BENZER YAZILAR

Küresel İklim Değişikliği Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Küresel İklim Değişikliği Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Dünyanın değişmesi ve yapay zekâ çağı ile her gün farklı bir yenilik ile karşılamamak imkânsız. Gelişen yeni teknolojiler ile farklı yenilikler ortaya çıkmakta ve bunlarda çevre kirliliğine neden olmaktadır. Bunun sonucunda ise farklı iklim koşulları oluşmuş ve gelemeyen yazlar, bitemeyen kışlar, kışı yaşatan ilkbaharlar, yaz sıcaklığına sahip sonbaharlar oluşmuştur. Peki küresel iklim değişikliği nedir ve küresel iklim değişikliğinin nedenleri nelerdir? Magdeburger ekibi olarak bu yazımızda, küresel iklim nedir, küresel iklim değişikliğin nedenler nelerdir, küresel iklim değişikliği nasıl önlenir ve bilmeniz gereken diğer birçok kriteri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

İşyeri Açma Ruhsatı Nasıl Alınır?

İşyeri Açma Ruhsatı Nasıl Alınır?

İş hayatınızda zorlu olan izin belgelerinden en önemlisi işyeri açma ruhsatıdır. İşyeri açma ruhsatı, işletmenin faaliyetlerini resmi olarak sürdürebilmesi açısından zorunlu tutulan ruhsatlardan birisidir. Endüstriyel tesisler, ticarethaneler, yazıhaneler, alışveriş mağazaları ve tezgahlar, üretim tesisleri ve fabrika gibi tüm işletmeler işyeri açma ve çalışma ruhsatı alması gereken kuruluşların içerisinde yer alır. Peki, işyeri açma ruhsatı nasıl alınır? Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Sigortada Lehdar Ne Demek?

Sigortada Lehdar Ne Demek?

Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda sizler için Lehdar Hangi Sigortalarda Bulunur, Sigortada Lehdar Kime Denir ve Lehdar / Sigorta Ayrılığı Nedir sorularına cevap vereceğiz.

Kuyumcu Paket Sigortası ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Kuyumcu Paket Sigortası ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Kuyumcu; değerli taş ve metallerden küpe ve bilezik gibi süs eşyası yapan kişilere verilen sıfattır. Bunun yanında kuyumcu, bu değerli süs eşyalarının satıldığı dükkân anlamına da gelmektedir. 

Mühendislik Sigortası Nedir ve Türleri Nelerdir?

Mühendislik Sigortası Nedir ve Türleri Nelerdir?

Günümüzde sigorta sektörü denildiği zaman akıllara ilk olarak araç, sağlık ve ev sigortası gibi sigorta türleri gelmektedir.

Acente Bul
Magdeburger Sigorta