0850 808 26 24
Mikroçip Nedir? Evcil Hayvanlara Çip Zorunluluğu

Mikroçip; sevimli dostlarımız olan kedi ve köpeklerin kaybolması durumunda hızlıca ailelerine ulaştırılması için gerekli bilgileri taşıyan bir cihazdır. Mikroçipin hem evcil hayvan hem de sahibi için pek çok avantajı mevcuttur.

Bunun yanı sıra kedi çipi veya köpek çipi zorunlu mu ve kaç yaşında takılması gerekir gibi konular merak edilmektedir. Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda, evcil hayvan çipi olan mikroçip hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız. 

Kedi ve Köpeklerde Mikroçip Nedir?

Kedi ve köpeklerde mikroçip bulunma zorunluluğu olan bir cihazdır. Mikroçip, pirinç tanesi büyüklüğünde bir parça olarak tanımlanabilmektedir. Bu çip ile sevimli dostlarımız, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın HAYBİS sistemine kaydolmaktadır. Ayrıca mikroçip ile Ev Hayvanı Kayıt Sistemi (PETVET) üzerinde de kayıt oluşturulmaktadır. 

Kedi ve Köpek Pasaportu Nedir?    

Kedi ve köpek pasaportu (Pet Pasaportu), uluslararası seyahatlerde dostlarınızın yasal olarak tanınması ve kimlik tespiti için kullanılan bir tür belgedir.

Genellikle kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlar için bu belge tercih edilmektedir. Bu pasaport, hayvan sahipleri tarafından bir veterinere başvuruda bulunup sağlık kontrollerinden sonra alınabilmektedir.

Evcil Hayvan Pasaportunun temel amacı, evcil dostlarınızın yurtdışına ya da yurtdışından ülkeye girişlerinin düzenlenmesi ve denetlenmesidir. Bu pasaportun içeriğinde ise sevimli dostunuzun kimlik bilgileri, sahiplik bilgileri, aşı kayıtları ve sağlık kontrolleri yer alır. Ayrıca, ülke sınırlarını geçerken dostunuzun güvenliği ve sağlığı için gerekli olan bilgiler de bu pasaportta yer alır.

Kedi ve Köpeklere Mikroçip Zorunlu Mu?

2022 yılında yürürlüğe giren karar ile kedi ve köpekler için mikroçip taktırmak zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle hem yasalar hem de dostunuzun güvenliği nedeniyle mutlaka mikroçip taktırmanız gerekir.

Kedi ve Köpeklerde Mikroçip Avantajları    

Kedi ve köpeklerde mikroçipin pek çok avantajı vardır. Bunlar genel olarak aşağıdaki gibidir:

  • Mikroçip ile kedi ya da köpeklerin kaybolması durumunda kısa sürede konumu tespit etmek mümkündür.
  • Kedi ve köpeklerin çalınması durumunda yeri ve konumu rahatlıkla görüntülemek mümkündür.
  • Evcil hayvan sahibinin kimlik bilgilerine bakarak kedi ve köpeğin gerçek sahibinin kim olduğu tespit edilebilir.
  • Kedi veya köpek sahiplendirme konusunda da kolaylıklar sunar.

Kedi ve Köpeklere Mikroçipi Kim Takar?    

Kedi ve köpeklerde mikroçip uygulaması, sadece uzman veteriner hekimlerin gözetiminde gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Veterinerlerdeki ameliyat ortamından yararlanılarak sadece birkaç dakika içinde kedi ve köpeklere mikroçip uygulaması yapılması mümkündür.

Enjeksiyon işlemi anatomik olarak uygulama yerinin saptanmasından sonra uygulanmalıdır. Ayrıca mikroçip için steril bir ortam son derece önemlidir. 

Kedi ve Köpeklere Mikroçip Uygulaması    

Kedi ve köpekler için cam kapsül şeklinde olan mikroçipler, biyo uyumlu yapıdadır. Biyo uyumluluğu sayesinde sevimli dostunuzun hücrelerine, dokusuna ve derisine zarar vermez. Kedi ve köpeklerde mikroçip özelliklerini şu şekilde sıralanabilir:

  • Toksik veya alerjik olmadığı için evcil hayvanınıza zarar vermez.
  • Mikroçip hayvanın deri altında kendiliğinden ilerlememesi için özel olarak polprilen polymer materyali ile kaplanmaktadır.
  • Mikroçipler polimer kaplama ile kapsülün etrafına hücre duvarı örer ve sabit olarak kalır.
  • Mikroçiplerin son kullanma tarihi yoktur.

Kedi ve Köpeklerde Mikroçip Takılması Can Yakar Mı?    

Kedi ve köpeklerde mikroçip can yakıcı etkisi olmayan bir uygulamadır. Mikroçip enjektörü normal kanüllerden daha kalın olsa da hayvanların canını acıtmamaktadır. Çoğunlukla lokal anestezi olmadan hızlı bir şekilde mikroçip uygulaması yapılması mümkündür.

Kedi ve köpeklere takılan mikroçipin hiçbir güç kaynağı ya da şarj soketi mevcut değildir. Bu elektronik parça en az 25 yıl dayanacak şekilde yapıldığından kedi ve köpekler bir ömür boyu kullanabilmektedir.

Kedi ve Köpeklerde Mikroçip Kaç Yaşında Takılır?    

Genellikle 5- 8 haftalık yaş aralığında olan kedi ve köpeklerde mikroçip uygulaması yapılabilir. Ancak, talep edildiği taktirde bu yaş aralığından sonra da kedi ve köpeklere mikroçip takılabilir. Kısacası dilediğiniz zaman evcil hayvanınıza mikroçip taktırabilirsiniz.

Evcil Hayvanlara Çip Takılması Zararlı mı?    

Mikroçipin yerleştirilmesi sürecinde kullanılan enjektör, sevimli dostunuza herhangi bir zarar vermemektedir. Bununla birlikte bu işlem, kısa süreli bir rahatsızlık dışında önemli miktarda acı veya ağrıya neden olmamaktadır. 
Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda evcil dostlarımız için zorunlu olan mikroçip konusunu ele aldık. Siz de sevimli dostlarınız için

Magdeburger Sigorta’nın Can Dostum Sigortası hakkında daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.


BENZER YAZILAR

Evde Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Günümüzde evcil hayvan denildiği zaman akıllara ilk olarak kedi ve köpek dostlarımız geliyor. Hayatının çoğunu ev ortamında geçiren dostlarımız, bakıma ihtiyaç duyuyor. Can dostlarımızın sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için bakımlarına dikkat edilmesi gerekiyor. Bu bağlamda evde köpek bakımı ile ilgili bazı sorular sık sık soruluyor. “Köpek bakımı nasıl olur” gibi evde köpek bakımıyla ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kedilerin Aşıları Ne Zaman Yapılır?

Kedilerin Aşıları Ne Zaman Yapılır?

Evcil hayvanlarınızın sağlığı oldukça önemli. En sevilen evcil hayvanlardan kediler, aşı takvimleri oldukça sıkı takip edilmesi gereken türlerden biri. Bir kedinin ne zaman aşı olması gerektiği ve hangi aşıları olması gerektiği ise biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Evcil Hayvan Sigortası ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Evcil Hayvan Sigortası ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Evcil hayvanların yiyecekleri, bakım malzemeleri ve veteriner masrafları gün geçtikçe artış gösteriyor. Veteriner ücretleri, bu masrafların içerisinde en fazla olanıyken evcil hayvan sigortası, bu masrafın önüne geçilmesini sağlıyor.

Kedi Tırmalaması Durumunda Yapılması Gerekenler

Kedi Tırmalaması Durumunda Yapılması Gerekenler

Kedi Tırmalaması Durumunda Yapılması Gerekenler Hemen hemen evcil hayvan sevmeyenimiz yok denilecek kadar azdır. Bazen bize huzur veren evcil dostlarımızdır. Sevimli, sempatik ve bir problem olmadığı taktirde zararsız olan evcil hayvanlardan bakımı en kolay olanlardan birisi de kedilerdir. Kedilere istemeyerek de olsa zarar verecek bir davranışta bulunursak tırmalaması kaçınılmazdır. Peki kedi tırmalaması nasıl geçer?

Can Dostum Sigortası ile İlgili Bilgiler

Can Dostum Sigortası ile İlgili Bilgiler

Magdeburger Sigorta, geniş kapsamlı ürün portföyünde evcil hayvanlarınız için Can Dostum Sigortasını sunuyor. Evcil hayvanlarınızın acil sağlık ihtiyaçlarını geniş kapsamlı teminatlarla güvence altına alıyor. Peki bu teminatlar nelerdir? Magdeburger ekibi olarak bu yazımızda can dostum sigortasının teminatlarını ve neleri kapsadığını detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Acente Bul
Magdeburger Sigorta