0850 808 26 24
Araç Gösterge Panelindeki İşaretler ve Anlamları

Araçları düzenli bakıma sokmak son derece önemlidir. Araçları düzenli bakıma soktuğunuzda oluşabilecek olan arızaların önüne geçebilirsiniz. Araçta arızalanma olmaması durumunda ise tamir masrafları azalır ve trafikte daha güvenli bir şekilde yolculuk edebilirsiniz. Ancak aracınızı düzenli olarak bakıma soksanız dahi arıza meydana gelebilir.

Araçlar oldukça karmaşık yapılardaki teknolojik ürünlerdir. Doğal olarak işinin ehli biri olmadığı sürece araçlardaki arızaları anlamak pek kolay değildir. Bu noktada sürücülerin en büyük dostu olan “Araç Gösterge Paneli” karşımıza çıkıyor. Araç gösterge paneli ya da araba gösterge paneli, üzerinde bulundurduğu işaretlerle sürücüye bir arızanın olduğunu veya olabileceğini bildirir.

Görüldüğü üzere araç gösterge paneli oldukça faydalıdır. Ancak araba gösterge paneli üzerindeki işaretlerin anlamı bilinmediği sürece, pek faydalı olamaz. Yazımızın devamında araç gösterge panelinde bulunan işaretleri ve anlamlarını ele alacağız.

1-Hararet Işığı

Araba gösterge paneli işaretleri arasında en sık karşılaşılan işaretlerden biri hararet ışığıdır. Motor soğutma suyu motoru soğutmak için yetersiz kaldığında araç motor aşırı ısınır. Motor aşırı ısındığında ise hararet ışığı yanar. Hararet ışığı yandığında kenara çekip motorun soğumasını beklemelisiniz. Eğer bu arızayı sık sık yaşıyorsanız, teknik servise gitmelisiniz.

2-Akü Şarj İkaz Işığı

Bu ikazın simgesi, dikdörtgen içerisinde artı “+” ve eksi “-” şeklindedir. Simgeye bakıldığında akü simgesi olduğu anlaşılabilmektedir. Kontağı çevirdiğinizde ya da aracınız halindeyken akü ikaz ışığı yanıyorsa, aracınızın aküsünde bir elektrik sorunu olduğu anlamına gelir. Elektrik sorunu da aracınızın elektrik gücünün azaldığı anlamına gelir. Genel olarak akünün şarj dinamosunun, kömürünün bitmesinden dolayı bu işaret yanmaktadır. Akü şarj ikaz ışığı yandığında hemen bir servise ya da oto elektrikçiye giderseniz, aküyü değiştirmek zorunda kalmadan sorunu halledebilirsiniz.

3-Motor Yağı Basıncı Işığı

Aracınızın motor yağı seviyesi azaldığında bu işaret yanmaya başlar. Motor yağı basıncı ışığı yandığında hareket halindeyseniz arabayı durdurmalı ve motor yağ seviyesini kontrol etmelisiniz. Eğer motor yağı basıncı ışığı altında “Sensör” yazısı varsa, sensör arızalanmış ya da sensör bağlantısında bir sorun oluşmuş olabilir. Bu sorun için teknik servise gitmeniz tavsiye edilir.

4-Lastik Basınç İkaz Işığı

Araç lastiklerinden birinin basıncı düşmesi durumunda bu ikaz ışığı yanmaya başlar. Düşük basınçlı lastikler sürüşü tehlikeye attığı gibi ekstra yakıt tüketimine neden olur. Bu ikaz ışığı yandığında en yakın lokasyondan lastiklerinizin basıncını ideal düzeye kadar şişirmeniz yeterli olacaktır.

5-Fren İkaz Işığı

Bu işaretin simgesi, daire içerisinde ünlem şeklindedir. Eğer ki bu işaretin yandığını görüyorsanız, 3 farklı sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunlar; ABS sistemi arızası, park frenin açık olması ya da fren hidrolojinin düşük olmasıdır. Güvenli bir sürüş için fren sistemi oldukça önemli olduğu için fren ikaz ışığı yandığında en kısa sürede teknik servise gitmelisiniz.

6-ESC/ESP İkaz Işıkları

ESC ve ESP, araç modeli ve markasına göre farklı şekillerde adlandırılmaktadır. Açılımı ise “Elektronik Denge Kontrolü” ya da “Elektronik Denge Programı” şeklindedir. Bu ikaz ışığının yandığını görüyorsanız, aracınızda donanımsal bir hata vardır demektir. Farklı nedenlerden dolayı karşılaşılabilen bu sorunu çözebilmek için teknik servislere gitmeniz gerekmektedir.

7-Direksiyon Kilidi Işığı

Direksiyon kilidi ışığının yanmasının pek çok farklı nedeni olabilir. Eğer bu ışık sarı renkte yanıyorsa, aracınızı hemen servise götürmelisiniz. Direksiyon kilidi ışığının rengi kırmızıysa, aracınızı kesinlikle kullanmamalı ve çekici yardımıyla teknik servise götürmelisiniz. Araca yön vermesinden dolayı direksiyon ile ilgili aracın gösterge panelindeki uyarılar mutlaka dikkate alınmalıdır. 8-Servis Arıza Işığı Servis arıza ışığı yandığında aracınızın yağ değişim zamanı ya da servis bakım zamanı gelmiş olabilir. Araç üreticisi tarafından belirlenen süre dolduğunda servis arıza ışığı yanmaktadır. Genellikle bu süre 10.000-15.000 km aralığındadır. Bu ışık yandığında aracınızı teknik servise götürebilirsiniz.


BENZER YAZILAR

İkame Araç Nedir?

İkame Araç Nedir?

Kasko sigortası sürecinde ikame araç hizmeti, birçok insanın merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Peki, ikame araç nedir? Aracınız ile yaşadığınız herhangi bir kaza durumunda tarafsız bir eksper tarafından aracın trafiğe çıkmamasına karar verilirse; sigorta şirketi sigortalı kişiye bu süreçte mağdur olmaması için araç sağlar. Sigorta şirketinin sağladığı araca ise ikame araç denir. Sigortalı için temin edilen ikame aracın, sürücünün aracının özelliklerine en yakın olan araç modelleri arasından sağlanması oldukça önemlidir.

HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ülkemizde 2012 yılından bu yana kullanılmaktadır. Bu sistem ile boğazlardan ve otoyollardan geçiş için ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme pasif RFID teknolojisiyle yapılır. Otoyol ve köprü geçişlerini kolaylaştıran HGS, kurumların ve araç sahiplerinin de işlerini kolaylaştırır. Bunun yanı sıra bazen bazı nedenlerden dolayı HGS iptali gerekir. Peki, HGS iptali nasıl yapılır? Magdeburger olarak bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Kasko ile ilgili pek çok farklı soru sorulmaktadır. Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda sizler için Kasko Neleri Kapsar, Kazada Kusurlu Olsak Bile Kasko Karşılar Mı ve Tek Taraflı Kazalarda Kasko Ödeme Yapar Mı sorularına cevap vereceğiz.

Yol Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Yol Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Kasko ve trafik sigortalarına ek teminat olarak isteyebileceğiniz birçok yan haklarla birlikte alabileceğiniz yol yardım hizmetleri trafikte başınıza gelebilecek birçok konuda sizi mağdur olmaktan koruyacak en kapsamlı uygulamadır. Araçların ve sürücülerin güvenli yolculuk yapabilmeleri için bilinmesi gereken yol yardım hakkında detaylı bilgiye yazımızın devamında yer vereceğiz.

Doluya Karşı Alınacak Önlemler

Doluya Karşı Alınacak Önlemler

Doluların boyutları her ne olursa araçlara, evlere ve hatta insanlara zarar verir. Dolunun boyutuyla birlikte verdiği hasar artış gösterir. Dolunun olumsuz etkilerinden korunabilmek için doluya karşı alınacak önlemler bulunmaktadır. Yazımızın devamında sizler için doluya karşı alınabilecek önlemlerden 8 tanesinden bahsedeceğiz.

Acente Bul
Magdeburger Sigorta