0850 808 26 24
Kaza Yapınca Ne Yapılır Bilmeniz Gerekenler

Pek çok kaza ve travmatik anda olduğu gibi trafik kazalarında da soğuk kanlı tavrınızı korumanız, sakin kalmanız, mantıklı düşünmeniz ve doğru zamanda harekete geçmeniz oldukça önemli. Hem etrafınızdaki insanlara hem de kendinize fayda sağlayabilmeniz için sakinliğinizi sağladıktan sonraki en önemli adım kontrolü elinizde tutmak olacaktır. Zihinsel kontrolünüzü sağladıktan sonra beden bütünlüğünüzü, kanamanız ya da yaralanmanız olup olmadığını kontrol etmeniz oldukça mühim. Ardından etrafınızda ulaşabildiğiniz insanların kanama, yaralanma ve vücut bütünlüğünü kontrol etmeniz gerekmektedir. 

Bu kontrollerden elde ettiğiniz verilerle acil çağrı hatlarını arayarak yardım talep etmeniz ve verilen direktiflere uymanız hayati önem taşımaktadır. Tüm bunları sağlıklı biçimde koordine edebilmek için kaza anında ne yapılmalı konusuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olmanız ve kaza yapınca ne yapılır başlıklı yazılar okumuş olmanız gerekir. 

 

Trafik Kazası Sırasında Yapılacaklar Nelerdir?

“Kaza anında neler yapılır?” diye sorduğunuzda karşınıza çıkacak ilk madde durum ne olursa olsun kontağın kapatılması gerektiği olur. Kontağı kapattıktan sonra araçta herhangi bir yakıt sızıntısı olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Herhangi bir sızıntı durumu söz konusuysa çok hızlı biçimde acil hatlardan yardım istenmelidir. Araç mümkün olan en kısa sürede terk edilmeli ve etrafı boşaltılmalıdır. 

 

Herhangi bir yaralanma, can kaybı ya da sızıntı gibi hayati durumlar yoksa kaza tutanağı hazırlanarak çekilen kaza fotoğrafları da kanıt niteliğinde tutanağa eklenir. Sırasıyla ve maddeler halinde inceleyecek olursak:

 

• Sakinliğinizi sağlayın.

 

• Medikal kontrollerinizi imkânınız doğrultusuna yapın.

 

• Kontağı kapatın.

 

• Yakıt sızıntısı olup olmadığını kontrol edin.

 

Sızıntı varsa;

 

• Araçtan uzaklaşın.

 

• Hemen acil yardım hatlarından destek çağırın.

 

Sızıntı yoksa; 

 

• Kaza tutanağı hazırlayın.

 

• Kazayı detaylıca fotoğraflayın.

 

• En fazla 5 iş günü içinde evrakları sigortaya ulaştırın.

 

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Sonrasında Yapılacaklar

Maddi Hasarlı Trafik Kazası, yaralanma ya da can kaybı olmayan kazalara verilen genel isimdir. Bu kazalarda “Kaza anında ne yapılmalı?” sorusu kadar kaza sonrasında ne yapılacağı sorusu da oldukça kıymetli ve cevabının detaylıca öğrenilmesi gereken bir konudur. 

 

Sigortanın karşılamadığı ve karşı tarafın hasarını sizin finanse etmeniz gereken durumlar:

 

• Herhangi bir evrak eksikliği, 

 

• Evrakların zamanında teslim edilmemesi,

 

• Bilinçsizlik kaynaklı yapılabilecek tutanak ve evrak hataları.

 

Bu sebeple tutanak, fotoğraf ve evrakların nasıl hazırlanması gerektiğini; ne zaman ve nasıl sigortaya teslim edilmesi gerektiğini öğrenmek ve eksiksiz uygulamak oldukça kıymetli. 

 

Bu tip kazaların tamamında kaza tutanağı hazırlanarak yukarıda da bahsettiğimiz gibi fotoğraflarla desteklenir. Fotoğraflar, sigorta şirketinin inceleme sürecinde, Tramer’de ya da süreç yargıya intikal ederse mahkemede delil niteliği taşımaktadır. Bu sebeple fotoğrafların detaylı, anlaşılır ve ilgili alanları gösteren şekilde çekilmesi dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husustur. Oluşturulan tutanak dosyası kazadan sonraki 5 iş günü içerisinde ilgili birimlere yollanmış olmalıdır. Sürecin gecikmesinde sigorta hiçbir sorumluluk kabul etmemektedir. Bu sebeple zorunlu trafik sigortasının nasıl yapılması gerektiği ya da sonrasındaki araştırmalarınızda evrakların nasıl, ne zaman ve nereye teslim edileceğine dair detaylı bilgi talep etmeli ve tebliğ edilen prosedürü, belirtilen sürede hayata geçirmelisiniz. 

 

Sigorta, ilettiğiniz tutanağı inceledikten sonra Sigorta Bilgi Merkezi’ne yani Tramer’e iletilir.  Tramer’den çıkan değiştirilemez karar ne yöndeyse sigorta buna göre hareket eder. Örneğin Tramer sizin %100 suçlu olduğunuzu ve sigortanızın karşı tarafın hasarını karşılayacağına karar verirse bu sonuç değiştirilemez ve sigortanız karşı tarafın hasarını ödemez. 

 

Trafik Kazasını Sigorta Karşılar Mı?

Konunun detaylarına değinmeden önce doğru tanımlamaları yapmak oldukça kıymetli. Birbirine sıkça karıştırılan ve “kaza anında ne yapılmalı” soru kadar sık sorulan “trafik sigortası ve kaskonun farkı nedir” sorusunu sizler için detaylıca yanıtlayacağız. 

 

Trafik sigortası, karşılıklı kazalarda sizin adınıza karşı tarafın ya da 3. kişilerin masrafını ödeyen sigorta biçimidir. Örneğin; karıştığınız karşılıklı bir trafik kazasında sizin hatalı olduğunuz tespit edilirse sizin trafik sigortanız karşı tarafın ve varsa 3. kişilerin hasarını öder/karşılar. 

 

Kasko ise sizde oluşan maddi hasarı karşılayan bir sistemdir. 

 

Dolayısıyla trafik kazasına “suçlu” olarak karşı tarafta hasar yaratacak şekilde karıştıysanız sizin sigortanız karşı tarafın hasarlarını öder. Eğer karşı taraf suçluysa ve trafik sigortası yoksa muhakkak detaylıca tutanak tutulmalı ve kolluk kuvvetleri aranmalıdır. 

 

Karıştığınız kaza karşılıklı değil tek taraflı ise burada trafik sigortası değil kasko devreye girer. 

 

%100 Kusurlu Kazada Trafik Sigortası Karşılar Mı?

%100 kusurlu olma durumu karşılıklı kaza olarak adlandırılan maddi hasarlı trafik kazalarında tamamen suçlu olma durumudur. Kusurluluk yüzdesi ve oranı yasal prosedürler ve parametreler doğrultusunda belirlenmektedir. İnternetten, sigorta danışmanınıza sorarak ya da ilgili birimlerden sorarak, araştırarak öğrenebilirsiniz. Kural ve kanunlar anlaşılır, açık ve netlik taşıyan ifadelerden oluştuğu için kolaylıkla bilgi sahibi olabilirsiniz. 

 

Bu tip durumlarda trafik sigortanız karşı tarafın masraflarını karşılamamaktadır. Varsa kaskonuzdan karşı tarafın hasarları karşılanır; yoksa bireysel olarak hasarları finanse etmek durumunda kalırsınız. Örneğin %100 kusurlu olduğunuz bir kazaya karıştığınızda size ait trafik sigortası karşı tarafın ya da 3. şahısların hasarlarını karşılamaktadır. Sigortanız yoksa karşı tarafın hasarları sizin tarafınızdan finanse edilir. Dikkatli araç kullanmak ve kurallara dikkat etmek aslında en büyük sigortanız. Bunun yanında kaza, görünmez kaza ya da başkalarının sebep olduğu kazalara maruz kalmak da oldukça olağan. Tüm bu durumlardan sizi koruyacak şeyse kasko ve sigorta! Bu sebeple “kaza anında ne yapılmalı” sorusundan önce “kazadan önce nasıl tedbirler almalıyız” esas sorunuz olmalıdır. Bu sorunun cevabı sizleri bize getirecektir. Her türlü sigorta, kasko, trafik sigortası, kaza öncesi ve sonrası tedbirleri için Madgeburger Sigorta tüm alternatifleriyle hizmetinizdedir. Magdeburger Kasko Sigortası ve Magdeburger Zorunlu Trafik Sigortası hakkında detaylı bilgi için danışmanlarımız ofislerimizde ve telefonun ucunda sizleri beklemektedir. Online platformlardan da ulaşabileceğiniz danışmanlarımızın adresleri ve telefon numaraları iletişim” sekmesinde sizlerle paylaşılmıştır.


BENZER YAZILAR

İkame Araç Nedir?

İkame Araç Nedir?

Kasko sigortası sürecinde ikame araç hizmeti, birçok insanın merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Peki, ikame araç nedir? Aracınız ile yaşadığınız herhangi bir kaza durumunda tarafsız bir eksper tarafından aracın trafiğe çıkmamasına karar verilirse; sigorta şirketi sigortalı kişiye bu süreçte mağdur olmaması için araç sağlar. Sigorta şirketinin sağladığı araca ise ikame araç denir. Sigortalı için temin edilen ikame aracın, sürücünün aracının özelliklerine en yakın olan araç modelleri arasından sağlanması oldukça önemlidir.

HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ülkemizde 2012 yılından bu yana kullanılmaktadır. Bu sistem ile boğazlardan ve otoyollardan geçiş için ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme pasif RFID teknolojisiyle yapılır. Otoyol ve köprü geçişlerini kolaylaştıran HGS, kurumların ve araç sahiplerinin de işlerini kolaylaştırır. Bunun yanı sıra bazen bazı nedenlerden dolayı HGS iptali gerekir. Peki, HGS iptali nasıl yapılır? Magdeburger olarak bu yazımızda konu ile ilgili merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Kasko Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz?

Kasko ile ilgili pek çok farklı soru sorulmaktadır. Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda sizler için Kasko Neleri Kapsar, Kazada Kusurlu Olsak Bile Kasko Karşılar Mı ve Tek Taraflı Kazalarda Kasko Ödeme Yapar Mı sorularına cevap vereceğiz.

Yol Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Yol Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Kasko ve trafik sigortalarına ek teminat olarak isteyebileceğiniz birçok yan haklarla birlikte alabileceğiniz yol yardım hizmetleri trafikte başınıza gelebilecek birçok konuda sizi mağdur olmaktan koruyacak en kapsamlı uygulamadır. Araçların ve sürücülerin güvenli yolculuk yapabilmeleri için bilinmesi gereken yol yardım hakkında detaylı bilgiye yazımızın devamında yer vereceğiz.

Doluya Karşı Alınacak Önlemler

Doluya Karşı Alınacak Önlemler

Doluların boyutları her ne olursa araçlara, evlere ve hatta insanlara zarar verir. Dolunun boyutuyla birlikte verdiği hasar artış gösterir. Dolunun olumsuz etkilerinden korunabilmek için doluya karşı alınacak önlemler bulunmaktadır. Yazımızın devamında sizler için doluya karşı alınabilecek önlemlerden 8 tanesinden bahsedeceğiz.

Acente Bul
Magdeburger Sigorta