0850 808 26 24
NST (Non Stress Test) Nedir? NST Testi Neden Yapılır?    

NST (Non Stress Test), harekete ve kasılmalara bağlı olarak anne karnındaki bebeğin kalp atış hızının ölçülmesini sağlar. Gebelik sürecinde 2. ayın tamamlanması ile doğum anına kadar rahim içerisinde bulunan bebek, fetüs olarak adlandırılır.

Doğum öncesinde gerçekleştirilen takiplerin temel amacı ise anne karnındaki fetüsün canlı ve sağlıklı kalmasını sağlamaktır. Bu bağlamda ise bebek bekleyen çiftlerin merak ettiği konular arasında NST sancı değeri kaç olmalı konusu yer alır.

Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda, NST hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız. 

NST (Non Stress Test) Nedir?    

NST nedir konusu birçok çiftin merak ettiği bir konudur. Bu test, hamilelik sırasında bebeğin kalp atış hızını ve hareketini kontrol etmek için kullanılan bir ultrason muayenesi olarak ifade edilmektedir.

Non Stres Test sürecinde doktor, bebeğin kalp atışlarının ve hareketlerinin görüntülerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Bu test sonuçları ile bebeğin gelişiminde herhangi bir sorun olup olmadığını belirlemek mümkündür.

Merak edilen bir diğer konu ise NST kaçıncı haftada başlar konusudur. Bu kapsamda NST (Non Stres Test) yaklaşık 32 haftalık gebelikte uygulanmaktadır.

Test sonuçları, kalp atış hızının normal olmadığını yönünde ise bu durum bebeğin yeterince oksijen alamadığı anlamına gelmektedir. Bu tür durumlarda daha fazla teste veya tedaviye ihtiyaç duyulması ise söz konusu olabilir.

NST (Non Stress Test) Neden Yapılır?    ‌

NST ne demek konusunun yanı sıra neden yapılır konusu da oldukça merak edilmektedir. Bebeğin sağlığının kontrol etmek için gebeliğin 32. Haftasından sonra NST testi yapılması son derece önemlidir. Her anne adayı NST testine ihtiyaç duymayabilir. Bu bağlamda ise NST uygulanan durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Doğum tarihi geçtiği zaman
  2. Hamilelik süreci yüksek riskli olarak ifade ediliyorsa
  3. Fetüsün çok fazla hareket etmesi söz konusu değilse
  4. Fetüs, gebelik yaşına göre küçük boyutlardaysa
  5. Çoğul gebelik söz konusu ise
  6. Fetüs Rh negatifse

NST Nasıl Yapılır?    

NST, Kardiotakografi olarak adlandırılan bir cihaz ve anne adayının karnına yerleştirilen iki adet prob ile oturur veya yana yatar pozisyonda çekilmektedir. Prob ile bebeğin anne karnındaki kalp atışları, kalp basıncı ve rahimdeki kasılmaları takip edilmektedir.

Anne adayı, fetüsün hareketlerini yaklaşık olarak 18. haftadan sonra hissetmeye başlar. Normal hareket sayısı ise 180 dakika içinde minimum 10 fetal hareketin gerçekleşmesidir.
NST çekimi sırasında anne adayına bir buton verilir ve bebeğin hareketlerini hissettiğinde bu butona basması talep edilir. Bebeğin kalp atışındaki değişim 20 dakika boyunca tespit edilir ve kâğıda aktarılır. Bu sayede doktor tarafından bebeğin kalp atım hızı değerlendirilebilir.

NST’de Neye Bakılır?

Bebek bekleyen çiftler için önemli bir muayene süreci olan NST, fetüs hareket ettikçe kasılmalar sırasında bebeğin kalp atış hızının değişip değişmediğini görmek uygulanır. Bu testte 20-30 dakika boyunca bebeğin hareketleri ve kalp atışı gözlemlenir.

NST’ye Girmeden Önce Ne Yapmalı?

NST testinden önce özel bir hazırlık yapmanıza gerek olmasa da bebeğiniz, siz yemek yedikten kısa bir süre sonra muhtemelen daha hareketli olacağı için, doktorunuz önceden birtakım yiyecekler atıştırmanızı tavsiye edebilir. Test yaklaşık 40 dakika sürebileceği için teste girmeden önce tuvalete gitmeniz önerilir.

Karnınıza kolay erişim sağlayan rahat, bol giysiler giymeniz de bu test için önemli bir faktördür. Bu sayede doktorunuz çok fazla problem yaşamadan sensörü karnınızın etrafına yerleştirebilir. Ayrıca bir önlük giymeniz de talep edilebilir.

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, NST testinizden önce bu ilacı almanın uygun olup olmadığını doktorunuza danışmalısınız. Bazı ilaçlar bebekleri daha az hareketli hale getirebileceği için reçetenize bağlı olarak doktorunuz bir doz atlamanızı tavsiye edebilir.

NST de Sancı Kaç Olması Lazım?

NST’de sancı sonucu 40 mm Hg üzeri ve 20 dakika süreyle en az 3 düzenli sancının olması gerekmektedir. Bu durum, doğumun başlamak üzere olduğu anlamına gelebilir.

NST’de Sancı Çıkarsa Ne Olur?

NST’de sancı söz konusu ise sancının şiddetine göre anne adayı doğuma alınır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere sancı sonucu 40 mm Hg üzeri ve 20 dakika süreyle en az 3 düzenli sancı mevcut ise anne adayı direkt olarak doğuma alınır.  

Hamileler NST’ye Ne Zaman Girer?

Hamilelerin NST’ye ne zaman gireceği doktor kararına göre değişse de bu test genellikle 32. haftadan sonra normal gebelik takibi için uygulanır ve 15 günde bir tekrarlanır. 36. haftadan sonra haftada bir yapılabilir ve doğum sırasında devamlı takip önerilir.

NST Kaç Dakika Sürer?

NST genellikle 20 dakika sürer ancak, bebek çok aktif değilse veya uyuyor gibi görünüyorsa test süresi 40 dakikaya kadar uzatılabilir. NST yorumlaması, testi uygulayan ve gebelik sürecini takip eden uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. 

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası NST'yi Karşılar mı? 

Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK ile anlaşmalı hastanelerde geçerlidir. Bu sebeple, sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu hastanelere göre değişiklik gösteren bir konu olduğunu söyleyebiliriz. Bu konu hakkında net ve detaylı bilgi için sigorta şirketiniz ile iletişime geçebilirsiniz.

NST Özel Hastanede Ücretli mi? 

NST çektirmek için özel hastaneye giden anne adayının bu işlem için ücret ödemesi gerekebilir. SGK anlaşmalı hastanelerde NST çektirmek isteyenlerin öncelikle SGK’nın NST’yi karşılayıp karşılamadığını öğrenmesi önerilir. Konu hakkında detaylı bilgi için tercih ettiğiniz hastane ile görüşmelisiniz.

NST Ücretleri Ne Kadar? 

NST, özellikle yüksek riskli gebeliklerde anne ve bebeğin sağlık durumu hakkında önemli bilgiler sunar. Bu nedenle gebeliğin farklı aşamalarında NST çekilmesi son derece önemli bir durumdur. Hamileliğin NST çekilmesi gereken aşamasında anne adayları tarafından merak edilen konular arasında NST ücretleri yer alır.

Gebelikte NST ücretleri; NST için kullanılan cihaza, işlemin yapılacağı hastane veya kliniğin kalitesi, fiyat politikası gibi kriterlere bağlı olarak değişir. Bunun yanı sıra NST çekilen hastanenin SGK ile anlaşmalı olup olmaması ve doktorun deneyimi de NST ücretlerini etkiler. Konu hakkında kapsamlı bilgi için muayene olmayı düşündüğünüz hastane ile iletişime geçebilirsiniz.

Magdeburger Sigorta olarak NST nedir ve neden yapılır hakkında bilinmesi gerekenleri sizler ile paylaştık. Magdeburger sağlık sigortası poliçelerimiz hakkında daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca hizmetlerimiz ve avantajlı poliçelerimiz hakkında daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir ya da iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.


BENZER YAZILAR

4A, 4B ve 4C Sigortalı Nedir? Farkları Nelerdir?  

4A, 4B ve 4C Sigortalı Nedir? Farkları Nelerdir?  

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ya bağlı bu sigorta sistemleri, çalışanların iş hayatında aktif olarak çalışırken aynı zamanda emeklilik döneminde de sosyal güvenceden faydalanmasına olanak tanır.

BES İptali: Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

BES İptali: Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), çalışma hayatınızdaki tasarruflarınızı yatırıma dönüştürerek emeklilik döneminde rahat bir yaşam için gelir sağlar.

İkili Tarama Testi Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

İkili Tarama Testi Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda, 2’li tarama testi hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.  

Özel Hastane Muayene, Tahlil, Ameliyat Ücretleri Ne Kadar?

Özel Hastane Muayene, Tahlil, Ameliyat Ücretleri Ne Kadar?

Magdeburger Sigorta olarak bu yazımızda, özel hastane ameliyat ücretleri ve özel hastane kontrol süresi gibi konular hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

MHRS Randevusu Nasıl Alınır?

MHRS Randevusu Nasıl Alınır?

Sağlık hizmetleri için sıra bekleme durumu, kimsenin uğraşmak istemediği durumlardan biridir. Hastanede uzun süre sıra beklenmesi durumunun önüne geçmek için oluşturulmuş bir sistem olan MHRS (Merkezi Hastane Randevu Sistemi), doktor muayenesi için randevu alma sürecini kolay hale getiren bir sistemdir.

Acente Bul
Magdeburger Sigorta